Najważniejsze #informacje ze świata mediów

Browse By

Nowości muzyczne: 09-15.10

Nowości muzyczne na tydzień 09-15.10.17 r., oto wybrane przez nas albumy godne polecenia, kupienia i posłuchania:

Andrzej Piaseczny - O mnie, o tobie, o nasAndrzej Piaseczny – O Mnie, O Tobie, O Nas

Gatunek: pop

Dystrybutor: Sony Music Entertainment

Data premiery: 13-10-2017

 

 

Opis: Co mógł zrobić Andrzej Piaseczny po szlachetnie melancholijnych płytach z piosenkami Seweryna Krajewskiego i przygotowanym z wielkim rozmachem, nagranym z holenderską Metropole Orkest, albumem „Kalejdoskop”? Wokalista świętuje właśnie ćwierćwiecze na scenie, więc wypadałoby przygotować jakiś jubileusz, podsumowanie, best of… Owszem, na to też przyjdzie czas, na koncertach. Tą płytą natomiast Piaseczny zaskoczy zarówno swoich wiernych fanów, jak i tych, którzy do tej pory podchodzili do nagrań wokalisty z dystansem. Album „O mnie, o tobie, o nas”, zawierający kompozycje Ani Dąbrowskiej, to płyta nie tylko dojrzała, ale też zaskakująco pogodna. – Tak, jestem uśmiechniętym, szczęśliwym człowiekiem – mówi o sobie wokalista, równocześnie opisując nastrój albumu. Pomysł współpracy z Anią Dąbrowską, pierwszą damą polskiego popu, nie tylko świetną wokalistką, ale też znakomitą autorką piosenek, narodził się ponoć przed dekadą. Wtedy jednak nie starczyło czasu, ona była zbyt zajęta własną karierą, on nie mógł czekać zbyt długo. Ale co się odwlecze… – Dla nas obojga było oczywiste, że prędzej czy później znowu się spotkamy – przyznaje Piaseczny. – Los zetknął nas ponownie w pierwszej edycji „The Voice of Poland” i znów zamieniliśmy na ten temat kilka zdań: może powinniśmy, może kiedyś, może za chwilę… Kwitło to więc bardzo wiele lat i wreszcie wydało owoce. Dojrzałe owoce, trzeba dodać, w postaci 10 piosenek. Z jednej strony słychać w nich charakterystyczny sznyt Ani, z drugiej – to bez wątpienia styl i klimat Andrzeja. O pogodzenie dwóch żywiołów w studiu zadbał Michał Przytuła. Stary, dobry znajomy, z którym Piaseczny współpracował jeszcze w latach 90., a którego uchu do dobrej, przebojowej muzyki zawdzięczamy również produkcje Kayah czy Reni Jusis. – Naprawdę zatęskniłem za Michałem, z którym nie pracowałem od wielu lat. To było wystarczającym powodem, żeby się z nim spotkać i powiedzieć: „Słuchaj, zróbmy coś. Tak dawno niczego razem nie robiliśmy, a kiedyś było naprawdę fajnie”. „Fajnie” to zresztą nieodpowiednie, zbyt płaskie słowo. Tym bardziej, że wkład Michała w tę płytę był znacznie większy, niż można się domyślać czytając książeczkę – przyznaje wokalista. Przytuła nadał ostateczną formę utworom, których treść wypływa z osobistych doświadczeń Andrzeja Piasecznego, ale dotyczy spraw znanych nam wszystkim. To piosenki o miłości i przyjaźni, o tym, że warto dawać sobie drugą szansę i o tym, że każdy dzień wśród najbliższych jest na wagę złota.
Piosenki o uczuciach są uniwersalne – podkreśla wokalista. – Opowiadam więc o sobie, ale mogą się w tym odnaleźć inni ludzie, jeśli tylko tego chcą. Ta płyta naprawdę jest „O mnie, o tobie, o nas”.

 

Pink - Beautiful TraumaP!nk – Beautiful Trauma

Gatunek: rock

Dystrybutor: Sony Music Entertainment

Data premiery: 13-10-2017

 

 

Opis: Jedna z najpopularniejszych wokalistek świata – P!NK – powraca z nową płytą. „Beautiful Trauma” to następca platynowego krążka „The Truth About Love” z 2012 roku, który przyniósł aż 6 (!) singlowych przebojów, w tym „Blow Me (One Last Kiss)”, „Try” czy „Just Give Me a Reason”. Nad nowym materiałem wokalistka pracowała ze starą (i stałą) ekipą kompozytorko-producencką – m.in. Steve Macem, Maxem Martinem Shellbackiem, Gregiem Kurstinem czy busbee a także muzykiem Bleachers i fun. – Jackiem Antonoffem. Promujący materiał singiel „What About Us” P!NK skomponowała z Johnny’m McDaidem (Snow Patrol) i Steve Macem, który utwór wyprodukował. 13 utworów ukazuje się na płycie CD i podwójnym winylu. Od czasu swojego debiutu w 2000 roku P!NK wydała 6 albumów studyjnych (które sprzedały się w ilości ponad 42 milionów egzemplarzy). Sprzedała też 75 milionów singli, prawie 2,5 mln DVD a TOP 10 amerykańskiej listy Billboard Hot 100 umieściła aż 15 swoich utworów. Ma na koncie liczne nagrody Grammy, Emmy, Billboard Music Awards, MTV Music Awards i dwa tytuły Kobiety Roku wg magazynu Billboard.

 

Beck - ColorsBeck – Colors

Gatunek: pop

Dystrybutor: Universal Music Polska

Data premiery: 13-10-2017

 

 

Opis: „Colors” to wielki powrót Becka do popu! Zdobywca Grammy, autor niezapomnianego hitu „Loser”, znów odważnie eksploruje świat hip-hopowych bitów, nowoczesnych brzmień i roztańczonych piosenek. Magazyn Rolling Stone przedpremierowo okrzyknął materiał jako „euforyczny powiew eksperymentalnego popu”. Kolejnym po singlach „Dreams” i „Wow” przedsmakiem nadchodzącego materiału jest „Dear Life”. Do współpracy nad „Colors” Beck zaprosił Grega Kurstina znanego ze współpracy m. in. z Adele, Kelly Clarkson i Sią. „Ta płyta powinna wyjść rok lub nawet dwa lata temu” – przyznał artysta w wywiadzie dla Rolling Stone’a. – „Ale to skomplikowane piosenki w których dzieje się wiele rzeczy na raz. Nie brzmią ani retro ani nowocześnie. To było naprawdę wyzwanie – zebrać to wszystko do kupy by pasowało do siebie i nie brzmiało jak jeden wielki bałagan”.

 

Ivan Valkov - Belfer (muzyka z serialu - sezon 1 i 2)Atanas Valkov – Belfer (muzyka z serialu – sezon 1 i 2)

Gatunek: muzyka filmowa

Dystrybutor: Universal Music Polska

Data premiery: 13-10-2017

 

 

Opis: Śmierć młodej dziewczyny wstrząsa lokalną społecznością. W tym samym czasie w Dobrowicach zjawia się Paweł Zawadzki. Kim jest? Dlaczego nauczyciel z renomowanej warszawskiej szkoły podejmuje pracę na prowincji? Paweł rozpoczyna własne śledztwo. W obliczu zbrodni nie ma miejsca na półprawdy. Jednak, chociaż wszyscy się tu znają i wiedzą o sobie wszystko, Pawłowi nikt nic nie powie. Belfer zostaje sam. Oficjalna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Atanasa Valkova do znakomicie przyjętego serialu telewizji Canal Plus w reżyserii zdobywcy Orłów i Złotych Lwów (Bogowie) Łukasza Palkowskiego. W roli głównej Maciej Stuhr.

 

Grzegorz Turnau - LGrzegorz Turnau – L

Gatunek: jazz/blues

Dystrybutor: Agora S.A.

Data premiery: 13-10-2017

 

 

Opis: “L” to album, na którym znajduje się kilkadziesiąt nigdy dotychczas niewydanych nagrań audio i video. “L” to retrospekcja, będąca wyborem najbardziej, mniej i najmniej znanych utworów, z tymi wcale nieznanymi – w tle. L – jak labirynt. L – jak lamus. L – jak 50. Album składa się z dwóch płyt CD z nigdy wcześniej niepublikowanym materiałem, oraz DVD z największymi przebojami artysty w wersjach live, a także teledyskami i utworami z repertuaru innych artystów. Wszystkie nagrania pochodzą z lat 1984-2017, czyli od momentu zwycięstwa Grzegorza Turnaua na XX Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie do ostatnich rejestracji, jak choćby „Kolęda dla tęczowego Boga” (nagrana wraz z Magdą Umer). Autorami wierszy są m.in.: Wisława Szymborska, James Joyce, Jeremi Przybora, Józef Czechowicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Julian Tuwim, Leopold Staff, Jan Rostworowski, Stanisław Jerzy Lec, Wiesław Dymny, Leszek Aleksander Moczulski, Michał Zabłocki.

 

Robert Plant - Carry FireRobert Plant – Carry Fire

Gatunek: rock

Dystrybutor: Warner Music Poland

Data premiery: 13-10-2017

 

 

Opis: Głos legendarnych Led Zeppelin oraz artysta z ogromnym dorobkiem na własny rachunek, Robert Plant, powraca z jedenastym studyjnym albumem o tytule „Carry Fire”. Będący od lat w znakomitej formie Robert Plant, tym razem pracował nad piosenkami na album ze swoim stałym zespołem The Sensational Space Shifters. W jego składzie znajdują się: John Baggott (klawisze, perkusjonalnia, bendir), Justin Adams (gitara, oud, perkusjonalia), Dave Smith (bendir, tamburyn, djembe, perkusja) oraz Liam „Skin” Tyson (dobro, gitara, pedal steel guitar, 12-strunowa gitara). Do współpracy przy następcy znakomitego dzieła „Lullaby and…The Ceaseless Roar” z 2014 roku Plant, pełniący także obowiązki producenta, zaprosił również kilkoro gości. Tym najbardziej znanym jest oczywiście Chrissie Hynde z Pretenders (w „Bluebirds Over The Mountain” napisanej przez Ersela Hickeya, potem nagrana, chociażby przez Richiego Valensa i The Beach Boys). Oprócz Chrissie słychać na albumie dźwięki wiolonczeli, na której gra Albańczyk Redi Hasa, a także skrzypce i altówkę, których partie zarejestrował Seth Lakeman. Rejestracja materiału odbyła się w położonym na granicy Anglii i Walii studiu Top Cat. Dodatkowych nagrań dokonano w należących do Petera Gabriela Real World Studios oraz Rockfield Studios. Artysta połączył na albumie „Carry Fire” połączenie muzycznej tradycji z nowoczesnością. – Zrobiłem to celowo. Szanuję i cenię moje przeszłe dokonania, ale za każdym razem czuję potrzebę, aby pójść w nowym kierunku. Muszę miksować stare z nowym – mówił Plant.

 

Warhaus - WarhausWarhaus – Warhaus

Gatunek: rock

Dystrybutor: Mystic Production

Data premiery: 13-10-2017

 

 

Opis: „Warhaus”, solo projekt Maartena Devoldere (Balthazar), powraca z drugim krążkiem! Album zatytułowany po prostu „Warhaus” trafi do sprzedaży 13 października nakładem wytwórni Play It Again Sam. Będzie to następca dobrze przyjętej płyty „We Fucked A Flame Into Being” z 2016 r. Ten materiał powstał podczas trasy koncertowej oraz podróży artysty po Kirgistanie. Utwory zostały zarejestrowane w domu Maartena w Belgii. Na płycie ponownie usłyszymy głos belgijskiej wokalistki Sylvie Kreusch, prywatnie partnerki muzyka. Więź, która ich łączy nadaje muzyce pewną dozę intymności. Jest to zderzenie dwóch różnych światów, dwóch odmiennych osobowości. „Bardzo się różnimy z Sylvie. Ona ma w sobie tę naturalną siłę za którą podąża, a której ja kompletnie nie rozumiem. Sam jestem typem, który musi wszystko przemyśleć i przeanalizować. To interesujące połączenie” – mówi Maarten. Artysta do współpracy ponownie zaprosił muzyków, którzy występowali z nim na scenie w trakcie jego ostatniego tournée. Inspiracją dla płyty stał się krążek „Gris-Gris” z 1968 r. nowatorskiego projektu Dr John, The Night Tripper.

 

Ponadto w tym tygodniu w dobrych sklepach muzycznych m.in.:

– pop

Françoise Hardy – Box: Le Coffret Essentiel

St. Vincent – Masseduction

Courtney Barnett, Kurt Vile – Lotta Sea Lice

– rock

Matias Aguayo & The Desdemonas – Sofarnopolis

King Gizzard & The Lizard Wizard – Sketches Of Brunswick East

– metal

Aphonic Threnody – Of Loss And Grief

Power Quest – Sixth Dimension

Samael – Hegemony

Altarage – Endinghent

Phantom 5 – Play To Win

Narcotic Wasteland – Delirium Tremens

Exhumed – Death Revenge

Nachtblut – Apostasie

Fozzy – Judas

Kublai Khan – Nomad

Pampeluna – Bunt

– hip-hop

Pokolenie Pewnej Zguby – Kalejdoskop Zdarzeń

Kuba Knap – Najlepsze wyjście

Reptaliens – FM-2030

Kaen – 88

Wu-Tang Clan – The Saga Continues

– elektronika

Coals – Tamagochi

Aly & Fila – Beyond the Lights

– alternatywa

William Patrick Corgan – Ogilala

Karcer – Babel

– jazz/blues

Wojciech Majewski – Nie było lata

Joanna Dark – Krajewski na dziś

Michał Szczerbiec – Stany skupienia

Sylvain Rifflet – Refocus

Silje Nergaard – For You a Thousand Times

Valery Mess – Granice Absurdu

– muzyka filmowa

Patrick Doyle – The Emoji Movie

Cliff Martinez – The Foreigner (Original Motion Picture Soundtrack)

Anna Maria Jopek, Robert Kubiszyn – Czas Kobiety

– muzyka klasyczna

Katia Labeque, Marielle Labeque – Labeque Invocantions

Riccardo Muti – Live From The Salzburg Festival

Camille Pissarro – Saint-Saens And Offenbach

Max Richter – Black Mirror – Episode Nosedive

Karl Jenkins – Symphonic Adiemus

– punk

Citizen – As You Please

– reggae/ska

Piotr Szczepanik – Piotr Szczepanik Śpiewa

Warszawska Orkiestra Sentymentalna – Tańcz Mój Złoty

– składanki

Różni Wykonawcy – Radio Wawa – Zawsze polska muzyka

– inne

Lidia Pospieszalska – Podróże na chmurze

Wolna Grupa Bukowina – The Best: Majster Bieda

The Front Bottoms – The Going Grey

Nula Stankiewicz – Byle nie o miłości

 

OLiS – Oficjalna Lista Sprzedaży (sprzedaż albumów muzycznych za okres 22-28.09.2017):

 1. Sting – The Best of 25 Years (=)
 2. Ania Dąbrowska – Dla naiwnych marzycieli (+29)
 3. Białas, Lanek – Polon (-1)
 4. Taco Hemingway – Szprycer (+3)
 5. Kult – Made in Poland (+4)
 6. Quebonafide – Egzotyka (+9)
 7. Closterkeller – Viridian (N)
 8. Leonard Cohen – You Want It Darker (=)
 9. Foo Fighters – Concrete and Gold (-4)
 10. Różni wykonawcy – Męskie Granie 2016 (+4)
 11. Maryla Rodowicz – Ach świecie… (-5)
 12. Alvaro Soler – Eterno Agosto (+7)
 13. Zbigniew Wodecki – The Best: Zacznij od Bacha (-2)
 14. Różni wykonawcy – Mój Empik – moja muzyka: muzyka filmowa (N)
 15. PlanBe – Insomnia (-11)
 16. Natalia Przybysz – Światło nocne (=)
 17. Różni wykonawcy – Bravo Hits Lato 2017 (-4)
 18. Imagine Dragons – Evolve (+3)
 19. Guns N’ Roses – Greatest Hits (+4)
 20. Black Country Communion – BCCIV (N)

OLiS Winyle (sprzedaż albumów winylowych za okres 22-28.09.2017):

 1. Black Country Communion – BCCIV (N) 
 2. Różni wykonawcy – Empik WinyLove: Muzyka polska (+1)
 3. Kult – Made in Poland (+9)
 4. Różni wykonawcy – Empik WinyLove: Jazz (-3)
 5. Bob Marley and The Wailers – Legend: The Best of Bob Marley and The Wailers (N)
 6. The Beatles – Abbey Road (2012) (+)
 7. Krzysztof Komeda – Muzyka filmowa (+2)
 8. Dire Straits – Brothers in Arms (+)
 9. Kult – Tata Kazika (2017) (-5)
 10. Marillion – Misplaced Childhood (2017) (+8)
 11. Queen – A Night at the Opera (2015) (-1)
 12. Kayah i Bregović – Kayah i Bregović (-5)
 13. Zbigniew Wodecki, Mitch & Mitch – 1976: A Space Odyssey (+)
 14. Franek Kimono – Franek Kimono (+)
 15. Queen – Greatest Hits II (+15)
 16. Queen – News of the World (2015) (N)
 17. Guns N’ Roses – Use Your Illusion II (2017) (N)
 18. Kombii – Kombii The Best of (N)
 19. Nirvana – Nevermind (2017) (+)
 20. Portishead – Dummy (N)

AirPlay (najpopularniejsze single w stacjach radiowych za okres 23-29.09.2017):

 1. Calvin Harris feat. Pharrell Williams, Katy Perry & Big Sean – Feels (=)
 2. P!nk – What About Us (+3)
 3. Axwell Λ Ingrosso – More Than You Know (+1)
 4. Sound’n’Grace & Filip Lato – 100 (-1)
 5. Ania Dąbrowska – Nieprawda (Gromee Remix) (-3)
 6. Ofenbach – Katchi (=)
 7. Imagine Dragons – Thunder (=)
 8. Filatov & Karas – Time Won’t Wait (=)
 9. Avicii – Without You (+3)
 10. Loka – Atom miłości (+1)
 11. Natalia Nykiel – Spokój (-1)
 12. Alle Farben & Janieck – Little Hollywood (-3)
 13. Rudimental feat. James Arthur – Sun Comes Up (=)
 14. Lanberry – Ostatni most (+1)
 15. Welshly Arms – Legendary (+4)
 16. Dua Lipa – New Rules (+43)
 17. James Hype – More than Friends (+28)
 18. Alvaro Soler, Morat – Yo Contigo, Tu Conmigo (+2)
 19. Sarsa – Volta (+4)
 20. Felix Jaehn, Hight, Alex Aiono – Hot2Touch (-2)

Legenda:

+ awans, – spadek, = bez zmian, N – nowość, P – powrót

Pełne zestawienie OLiS: http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?lang=

Pełne zestawienie OLiS Winyle: http://bestsellery.zpav.pl/olis/winyltygodniowy.php

Pełne zestawienie AirPlays: http://bestsellery.zpav.pl/airplays/top.php

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *