Najważniejsze #informacje ze świata mediów

Browse By

Koncert Noworoczny z Wiednia 1.01 w radiu i telewizji

Tradycyjnie, jak to ma miejsce od prawie 60 lat pierwszego dnia Nowego Roku, filharmonicy wiedeńscy spotkają się w Złotej Sali Musikverein, by odegrać najznamienitsze dzieła muzyczne rodziny Straussów i nie tylko. Transmisje w TVP Kultura, TVP2 i Programie 2 Polskiego Radia.

Filharmonicy Wiedeńscy to wirtuozi należący do pierwszej ligi muzyków międzynarodowych scen. Orkiestrą dyrygują światowej klasy dyrygenci. W 2014 r. był to  Daniel Barenboim, w 2015 r. – Zubin Mehta,  w 2016 r. – Mariss Jansons, w 2017 r. – Gustavo Dudamel. W nowym, 2018 roku koncert poprowadzi Riccardo Muti.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, wiedeńskie Koncerty Noworoczne poświęcone są głównie kompozytorom z rodziny Straussów, ale zawierają także utwory innych twórców. Sam koncert wzbogacany bywa występami zespołu baletowego Opery Wiedeńskiej, a także pewnymi elementami żartobliwymi. Stałymi elementami Koncertów Noworocznych są: walc „Nad pięknym modrym Dunajem” (od 1945 r.) oraz „Marsz Radetzky’ego” (od 1946 r.). Sala koncertowa – uznawana za jedną z najpiękniejszych i najlepszych pod względem akustyki na świecie –  przystrajana jest kwiatami dostarczanymi przez włoskie miasto San Remo.

Od kilkudziesięciu lat Polskie Radio i Telewizja Polska emitują ten najpopularniejszy koncert muzyki klasycznej na świecie. Tak też będzie na wstępie 2018 roku. Polskie Radio rozpocznie transmisję w Programie Drugim o godzinie 11:15, tam wyemituje obie części koncertu. Transmisja telewizyjna w Telewizji Polskiej będzie prowadzona jednak według części. W TVP Kultura będziemy mogli obejrzeć tylko pierwszą część od godziny 11:15. W Dwójce obejrzymy najpierw wstęp o 12:05, a dziesięć minut później, o 12:15 drugą część koncertu. Część pierwsza zostanie wyemitowana premierowo w TVP2 o godzinie 0:45 w nocy z 1 na 2 stycznia.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

2 thoughts on “Koncert Noworoczny z Wiednia 1.01 w radiu i telewizji”

  1. Anna Kania says:

    W ub. latach koncert noworoczny z Wiednia byl powtarzany w tvp . A jak w tym roku?

    1. RS says:

      Prawdopodobnie był raz powtórzony w noc z 1 na 2 stycznia w Dwójce. Jeżeli chodzi o więcej emisji powtórkowych, nic nam na ten temat nie wiadomo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *