Najważniejsze #informacje ze świata mediów

Browse By

„Przystanek Miasto 2017” – rusza projekt „Gazety Wyborczej” i Radia TOK FM

Dziś – w piątek, 1 grudnia br. na łamach „Gazety Wyborczej” i w Radiu TOK FM rozpoczął się projekt „Przystanek Miasto 2017″, czyli wielka dyskusja o przyszłości polskich miast. Dokładnie 10 lat po pierwszej edycji „Przystanku” dziennikarze, czytelnicy i słuchacze będą wspólnie sprawdzać, jakie są współczesne miasta w Polsce i czego oczekują ich mieszkańcy – dzięki publikacjom, specjalnym debatom, a także wyjątkowemu sondażowi uwzględniającemu głosy ponad 16 tys. respondentów.

„Przystanek Miasto 2017″ to wielkie badanie i projekt redakcyjny „Gazety Wyborczej” i Radia TOK FM, w który zaangażowanych jest 19 miast. Jego celem jest przedstawienie wyjątkowej opowieści o największych miejscowościach w kraju oraz pobudzenie rozmowy o ich rozwoju i ofercie dla mieszkańców, zwłaszcza w lokalnej społeczności. Twórcy projektu chcą poszukać odpowiedzi m.in. na pytania: czy za 10 lat – z powodu wyczerpania funduszy unijnych i zapaści demograficznej – skończy się „złota era” polskich miast; czy po latach ożywienia partycypacja obywatelska jest w kryzysie; jak rewolucja ekologiczna i cyfrowo-technologiczna zmieni nasze miasta; czy grozi nam recentralizacja w zarządzaniu miastami.

Dokładnie 10 lat temu „Gazeta Wyborcza” przeprowadziła kampanię „Przystanek Miasto 2007″ – ogólnopolską debatę o przyszłości polskich miast, które stanęły przed niepowtarzalną, historyczną wręcz szansą wsparcia swego rozwoju funduszami unijnymi. W roku 2007 pierwsze poważne przedsięwzięcia były już w toku, dlatego kampania stawiała pytania o akceptację dla kierunków tych zmian, o poziom satysfakcji mieszkańców z warunków życia w ich miastach, o ich oczekiwania.

– Po dziesięciu latach chcemy się znów na chwilę zatrzymać, wysiąść na „Przystanku Miasto” i zobaczyć, jak daleko zajechaliśmy. Przyjrzymy się, jak dziś wyglądają nasze miasta i jak się w nich teraz żyje. Zastanowimy się też wspólnie z mieszkańcami, jak powinien wyglądać „Przystanek Miasto 2027″ – mówi Wojciech Bartkowiak, szef redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej”.

Dziś – 1 grudnia br. w ogólnopolskiej „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl ukazały się pierwsze wyniki nowego badania sondażowego, a w nich: jak oceniamy nasze miasta, co w nich lubimy, a co nam przeszkadza. „Gazeta Wyborcza” zleciła badanie 19 polskich miast – dzięki niemu dowiemy się, jak mieszkańcy postrzegają swoje miasto, jak identyfikują jego słabe i mocne strony oraz czego oczekują od władz. Firma Kantar Millward Brown spytała ponad 16 tysięcy osób w wieku powyżej 18 lat o komunikację publiczną, uchodźców, pracę, sport, kulturę i wiele innych spraw. Miasta zostały porównane ze sobą, by sprawdzić, jak wielkie metropolie różnią się od mniejszych miejscowości oraz czy stereotypowy pogląd o różnicach w poglądach i aspiracjach między Polską wschodnią i zachodnią ma związek z rzeczywistością.

Publikacje pod hasłem „Przystanek Miasto 2017″ będą się pojawiać na łamach „Gazety Wyborczej” przez cały grudzień. Co piątek czytelnicy znajdą je w ogólnopolskim wydaniu, ale projekt będzie przede wszystkim obecny na lokalnych stronach dziennika – w każdym z miast pod indywidualnym tytułem, np. „Przystanek Poznań 2017″ czy „Przystanek Wrocław 2017″. W serwisie Wyborcza.pl ruszy strona Wyborcza.pl/przystanekmiasto agregująca wszystkie publikacje powstałe w ramach projektu. Materiały będą też dostępne w lokalnych serwisach Wyborcza.pl.

 

Przez cały czas trwania „Przystanku Miasto 2017″ Radio TOK FM będzie analizować wyniki badań wraz z ekspertami oraz prowadzić rozmowy ze słuchaczami o jakości życia w ich miastach.

 

Dyskusję w ramach projektu będą poszerzać też dwie debaty, organizowane przez „Gazetę Wyborczą” w warszawskiej siedzibie redakcji. Pierwsza z nich odbędzie się 15 grudnia br. pod hasłem „Koniec złotej ery polskich miast?”, a głos zabiorą w niej eksperci, aktywiści miejscy, politycy oraz sami mieszkańcy. Więcej informacji – https://przystanekmiasto.evenea.pl/.

 

„Przystanek Miasto 2017″ wspiera autopromocja na łamach „Gazety Wyborczej”, w serwisie Wyborcza.pl oraz na profilach dziennika w mediach społecznościowych.

Partnerzy projektu to 18 miast i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, w których przeprowadzono badanie.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestPrint this pageEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *