23 października Radiowa Trójka wręczy „Mateusze” najlepszym artystom

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: mbog

Po raz dwudziesty szósty Radiowa Trójka wręczy nagrody im. Mateusza Święcickiego – „Mateusze Trójki”. W przeszłości nagradzani nimi byli m.in. Wojciech Młynarski, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Agnieszka Osiecka, Katarzyna Nosowska czy Dawid Podsiadło.

Nagrody Muzyczne Programu 3 im. Mateusza Święcickiego – „Mateusze Trójki” przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Nazwa nagrody pochodzi od imienia kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym szefem muzycznym Programu 3. Był on również autorem muzyki do takich przebojów, jak „Pod papugami”, „Jedziemy autostopem”, czy „Był taki ktoś”.

Pomysł na nagrodę narodził się na Myśliwieckiej rok po śmierci Mateusza Święcickiego, w 1985 roku – z inicjatywy Pawła Sztompke i Jana Borkowskiego. O tym, kto zostanie tegorocznym zwycięzcą, zadecydowała Akademia Muzyczna złożona z dziennikarzy muzycznych Trójki. W składzie jury byli m.in.: Piotr Baron, Anna Gacek, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki i Zofia Sylwin. Nagrody zostaną wręczone w sześciu kategoriach: Jazz – Debiut, Wydarzenie i Całokształt oraz Muzyka Rozrywkowa – również Debiut, Wydarzenie i Całokształt.

Gala wręczenie nagród laureatom odbędzie się w środę, 23 października o godzinie 19:05. Wydarzenie poprowadzą Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz. Transmisja na antenie Programu 3 Polskiego Radia.