Agnieszka Romaszewska zwolniona z Biełsatu. „Stacja ma zostać rozkawałkowana”

  • TVP
Autor: rafs

Zmiany w Telewizji Polskiej dotknęły również kanału telewizyjnego Biełsat.

Swoje stanowisko straciła szefowa stacji, Agnieszka Romaszewska. Poinformowała o tym w swoim poście na Facebooku we wtorek, 12 marca. Dziennikarka miała odejść na własną prośbę „ze złotym spadochronem”, ale odmówiła. Według udzielonych jej informacji, MSZ ma obciąć finansowanie Biełsatu o 47%. Z jej relacji wynika, że TVP World ma przejąć programy rosyjskojęzyczne, a Biełsat ma zostać rozkawałkowany. Romaszewska uważa to za błąd.

To według mnie wielki błąd i zasadnicze złamanie tworzonej przez lata koncepcji. Biełsat miał sens i służył Polsce jako stacja skierowana na wschód w obecnej trudnej i wręcz niebezpiecznej sytuacji międzynarodowej. Nie jako gorszy, bo mlodszy i WIELOKROTNIE uboższy klon jakiejś Deutsche Welle.
Tu mowa o takich różnicach jak pomiędzy Voice of America amerykańską stacją służącą promocji UDA a Radiem Free Europe /Radiem Liberty budowanymi GŁÓWNIE dla wsparcia wolnościowych dążeń narodów. Taką stacją na mniejszą skalę, odnoszącą spore sukcesy był/jest Biełsat. – pisze Agnieszka Romaszewska (pisownia oryginalna).

Dziennikarka twierdzi, że dzieła 18 lat Biełsatu nie sprzedaje się dla wygody kolejnych zarządów TVP. Na koniec wpisu nawiązuje do tego, że 15 lat temu Piotr Farfał, prezes TVP zwalniał ją poprzednim razem.

Na stronie Biełsatu opublikowano tekst, w którym pracownicy obawiają się o dalsze funkcjonowanie stacji. Miano nawet wystosować list otwarty do ministra spraw zagranicznych w sprawie dalszego finansowania stacji. Poprzednio ministerstwo spraw zagranicznych obcięło finansowanie dla Biełsatu w 2017 roku, kiedy szefem resortu był Witold Waszczykowski.

Jako jedna z osób, które z Agnieszką Romaszewską-Guzy tworzyły Biełsat od samego początku, szczerze ubolewam, że doszło do takiej sytuacji. Przez wiele lat dyrektor Romaszewska-Guzy z sukcesami prowadziła ten zespół, który ma niepodważalne osiągnięcia na niwie wzmacniania tożsamości narodowej Białorusinów i walki z wrogą propagandą powiedział wicedyrektor kanału Aleksy Dzikawicki

Czym jest Telewizja Biełsat?

Biełsat nadaje od 10 grudnia 2007 roku. Został powołany przez grupę białoruskich i polskich dziennikarzy, jako część polskiego nadawcy publicznego – Telewizji Polskiej S.A., we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP i przy wsparciu rządów kilku europejskich krajów oraz szeregu fundacji.

Program jest emitowany około 20 godzin dziennie. Trzy i pół godziny codziennego programu emitowanego na żywo jest poświęcone bieżącym informacjom.  Reszta ramówki to filmy dokumentalne, a także seriale z portfolio Telewizji Polskiej i BBC. Dziennikarze stacji są ofiarami represji politycznych w Rosji i Białorusi i wielokrotnie są aresztowani.