Anna Kalczyńska z autorskim dokumentem dla TVN Style. Premiera 28 grudnia

  • Telewizja
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: mtom

Anna Kalczyńska razem z zespołem TVN Style wyruszyła do Kamerunu, aby opowiedzieć o kontrowersyjnej tradycji w tym regionie – tzw. zabiegowi przypalania piersi . Premiera dokumentu w piątek, 28 grudnia o 21:55 w TVN Style.

Jak tłumaczy nadawca, dokument „Prasowanie piersi” ma być swoistym głosem w sprawie kobiecego losu. Autorzy chcą znaleźć odpowiedź na pytanie o źródło tej trudnej sytuacji. Rytuał tzw. „przypalania” najczęściej przeprowadzany przez babcię, matkę lub siostrę i odbywa się wbrew woli młodych dziewczyn. Rodzinny dom staje się dla nich miejscem tortur, a najbliższe osoby oprawcami. Zabieg jest traumatyczny, a rany leczy się tygodniami. Często prowadzi też do poważnych powikłań i powoduje nowotwory.

fot. TVN Style

Fakt, że rytuał jest wykonywany z powodu troski o dziecko, stanowi tragiczny paradoks. Spłaszczanie piersi, rozgrzewanymi w ogniu kamieniami lub drewnianymi łopatkami, hamuje ich wzrost. Powstrzymanie w taki sposób objawów dojrzewania ma chronić dziewczynki przed gwałtami i przedwczesnymi ciążami. Te dwa problemy dotykają większości kobiet w Kamerunie. W kraju tym nie ma miejsca na edukację seksualną, a antykoncepcja jest albo niedostępna albo po prostu nieskuteczna – tłumaczy nadawca