Artur Orzech wraca do komentowania Eurowizji w TVP

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Wielki powrót komentatora Eurowizji. Artur Orzech ponownie skomentuje konkurs na antenie TVP1 i TVP Polonia.

Najpierw o tym poinformował w swoim poście na Facebooku w czwartek, 11 stycznia, pisząc o tym, że ciąg dalszy nastąpi. Wrzucił przy tym zdjęcie akredytacji na ostatni skomentowany przez niego Konkurs Piosenki Eurowizji w 2019 roku w Tel Awiwie. W piątek, 12 stycznia potwierdził informację w rozmowie z „Presserwisem”. Orzech miał zgodzić się na powrót do komentowania Konkursu Piosenki Eurowizji oraz wstępnie na powrót do Szansy na Sukces. 

Dziennikarz odszedł z Telewizji Polskiej na początku 2021 roku w związku z niestawieniem się na nagranie „Szansy na Sukces”, w której gośćmi mieli być zespół Boys i Jan Pietrzak. Stacja uważała wówczas, że zerwanie umowy nastąpiło z winy Orzecha, który nie dotrzymał umowy z TVP.  Dziennikarz odpowiedział na Facebooku, że nie pozwoli swoją twarzą firmować wyżej wspomnianych osób.

Artur Orzech i Eurowizja

Artur Orzech komentował Konkurs Piosenki Eurowizji dla mediów publicznych od 1992 roku do 2019 roku. Wtedy też skomentował po raz pierwszy konkurs na antenie TVP1 z Marią Szabłowską. W następnych latach, bez 1994 i 1997, kiedy komentował konkurs dla Polskiego Radia, kontynuował komentarz Eurowizji w Telewizji Polskiej.  Ostatnim skomentowanym przez Orzecha konkursem Eurowizji była Eurowizja Junior w grudniu 2020 roku. Konkurs wówczas organizowano w studiu 5 TVP w Warszawie z uwagi na pandemię koronawirusa. Z seniorskich wydarzeń był to specjalny koncert „Eurovision: Europe Shine a Light” w miejscu odwołanego konkursu w maju. W latach 2021-2023 Artur Orzech komentował Konkurs Piosenki Eurowizji na swoim kanale YouTube bez widoku konkursu. W zeszłym roku wsparcie techniczne dla transmisji dostarczyła Telewizja Sudecka. Transmisje cieszyły się sporym zainteresowaniem widzów.

Półfinały 68. Konkursu Piosenki Eurowizji zaplanowano na 7 i 9 maja, natomiast wielki finał odbędzie się 11 maja. Wszystkie koncerty będzie można oglądać na żywo w TVP.