Atom String Quartet gra Zbigniewa Seiferta w Radiowej Dwójce

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: mtom

W w piątek, 10 września w ramach koncertowego cyklu „Jazz.PL” zagra kwartet smyczkowy Atom String Quartet. Transmisja od godziny 18:00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Koncert poprowadzi Roch Siciński.

Podczas koncertu Atom String Quartet wykona kompozycje z albumu „Zbigniew Seifert”, czyli pierwszej – wydanej na amerykańskim rynku fonograficznym – płyty polskiego mistrza jazzowych skrzypiec. To pierwsza autorska płyta polskiego skrzypka, która ukazała się na amerykańskim rynku muzycznym. Zdaniem członków zespołu przełożenie tych, nieco popowych kompozycji, na grunt kwartetu smyczkowego może działać zdecydowanie lepiej, niż próba interpretowania jego utworów modalnych, z których Seifert jest znany.

Atom String Quartet to jeden z najważniejszych kwartetów smyczkowych współczesnej muzyki, bez względu na gatunek. Formacja łączy możliwości kwartetu smyczkowego (czyli dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli) 
z szeroko rozumianą improwizacją. Ten najbardziej klasyczny i utrwalony w tradycji muzycznej skład zespołu kameralnego to dla artystów punkt wyjścia do poszukiwań nowych rozwiązań brzmieniowych i formalnych. Trudno w sposób jednoznaczny określić styl muzyczny grupy. W jej twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasycznąIan Patterson, magazyn „All About Jazz”

Na scenie zobaczymy Mateusza Smoczyńskiego (skrzypce), Dawida Lubowicza (skrzypce), Michała Zaborskiego (altówka) i Krzysztofa Lenczowskiego (wiolonczela). Jak zapowiada publiczny nadawca, koncert odbędzie się z udziałem publiczności – z zachowaniem reżimu sanitarnego. Transmisja również w internecie – w mediach społecznościowych Radiowej Dwójki i na stronie publicznego nadawcy.