Bartek Winczewski szefem muzycznym Radia Nowy Świat

  • Radio
Autor: mbog

Redakcja muzyczna w Radiu Nowy Świat ma nowego szefa. Od 1 lutego za muzykę w rozgłośni odpowiada Bartek Winczewski, który z stacją związany jest od jej powstania.

Bartek Winczewski, przed rozpoczęciem pracy w Radiu Nowy Świat, związany był z Radiem PIN, Planetą FM, Radiostacją i Chillizet. Ponadto przez kilkanaście lat przybliżał muzykę i kulturę czytelnikom Machiny i tygodnika Przekrój. Publikował także w magazynie Film, Elle oraz literackim miesięczniku Bluszcz.

Dziennikarz dotąd współtworzył muzyczną stronę stacji, między innymi poprzez swój autorski program „Świat Nowej Muzyki”, w którym przedstawia słuchaczom nowe brzmienia i nowe talenty.

To zaszczyt objąć schedę po tak znakomitym koledze – mówi Bartek Winczewski. – Kiedy Krzysztof trafił do szpitala, a mnie poproszono o zaopiekowanie się muzyką na czas jego nieobecności, nie wahałem się ani chwili. I nie chodzi tylko o to, że to właśnie Krzysztof był osobą, która zaprosiła mnie do współtworzenia Radia Nowy Świat. Oczywistym było, że nie chciałem niczego zmieniać, raczej kontynuować pomysł na brzmienie stacji. Dziś, kiedy Krzysztofa nie ma już z nami, również nie planuję żadnej rewolucji jeśli chodzi o muzykę prezentowaną w Radiu Nowy Świat. To będzie raczej ewolucja, poszukiwanie nowych kierunków w oparciu o fundamenty zbudowane przez Krzysztofa.

Playlista Radia Nowy Świat wciąż będzie składała się zarówno ze starszych i znanych utworów, jak i nowych brzmień. Radio ma pozostać wierne „klasykom” i jednocześnie jeszcze szerzej niż dotychczas otworzyć się na nową muzykę, nowe trendy i artystów, którzy ukształtują przyszłość.

Dotyczy to także odpowiednich proporcji między muzyką gitarową, od klasycznego rocka przez bardziej alternatywne brzmienia, a innymi gatunkami, z ambitnym popem, soulem i elektroniką na czele. Nie zabraknie przy tym miejsca dla polskiej muzyki, chciałbym, żeby Radio Nowy Świat było stacją, w której polska muzyka nie jest traktowana po macoszemu, wręcz przeciwnie – będziemy anteną, którą ma „ucho” do twórczości polskich artystów, zarówno tych już uznanych, jak i młodych twórców na początku swojej artystycznej drogi – dodaje Bartek Winczewski.

Radio Nowy Świat tworzy spółka „Ratujmy Trójkę”, w skład której wchodzą byli dziennikarze i wieloletni współpracownicy Programu 3 Polskiego Radia oraz słuchacze. Finansowanie stacji odbywa się poprzez crowdfunding w serwisie Patronite.