BBC i ITV zapewniły sobie prawa do dwóch następnych turniejów UEFA EURO

  • Telewizja
Autor: rafs

Brytyjscy nadawcy telewizyjni BBC oraz ITV zapewnili sobie prawa do pokazywania mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Ogłoszenie praw nastąpiło rano w środę, 9 listopada. Prawa obejmują dwa następne turnieje, które odbędą się w 2024 i 2028 roku. Nadawcy, podobnie jak to było w poprzednich latach będą dzielić się prawami do turnieju. Finał natomiast zostanie pokazany na antenach obu nadawców. W 2021 roku podczas serii rzutów karnych finału Włochy – Anglia na Wembley, obie stacje uzyskały szczytową oglądalność w wysokości 30,95 miliona widzów.

BBC sprawdziła się i ponownie będziemy mogli pokazać największe wydarzenia sportowe najszerszej widowni. Poprzednie mistrzostwa Europy w piłce nożnej były ogromnym sukcesem, stąd jesteśmy zadowoleni, że podpisaliśmy umowę na transmisję dwóch następnych turniejów, które pokażą więcej momentów wartych do zapamiętania przez widzówmówi Barbara Slater, dyrektorka sekcji BBC Sport

Ta umowa utrzymuje możliwość oglądania w następnych latach EURO w otwartej telewizji. Po dostarczeniu największej jednorazowej oglądalności meczu piłkarskiego w UK na poziomie 27,6 milionów w ITV przy zwycięstwie Anglii z Danią w półfinale EURO 2020, oczekujemy dania możliwie jak najszerszej widowni najlepszego przekazu turniejów, które mają tak szeroką popularnośćmówi Niall Sloane, dyrektor sportu w ITV.

 

W Polsce prawa do transmisji mistrzostw Europy w 2024 i 2028 roku posiada Telewizja Polska.

Prawa transmisyjne BBC i ITV

BBC Sport posiada prawa do transmisji igrzysk olimpijskich, Pucharu Anglii, angielskiej Super League kobiet, turnieju Wimbledonu, Pucharu Sześciu Narodów w rugby oraz podsumowania kolejki Premier League – Match of The Day. Natomiast portfolio praw sportowych ITV zawiera także prawa do mistrzostw świata w piłce nożnej (dzielone na tych samych zasadach z BBC w 2022 i 2026), Pucharu Anglii (dzielone z BBC), La Liga, Pucharu Sześciu Narodów w rugby (dzielone z BBC) kobiecego i męskiego Pucharu Świata w rugby, wyścigów konnych, snookera i darta. ITV również posiada prawa do transmisji Tour de France i NFL wraz z magazynem. Prawa do futbolu amerykańskiego przejęli w tym roku od BBC. Kontrakt będzie trwał przez 3 lata. W jego ramach ITV pokazuje na żywo dwa mecze NFL rozgrywane w Londynie, a także Super Bowl.