BBC kompletuje skład dziennikarski nowego kanału informacyjnego

  • Telewizja
Autor: rafs

BBC ujawniło, kto będzie współpracował z nowym kanałem informacyjnym.

Według informacji przekazanych w komunikacie prasowym, głównymi prezenterami kanału BBC News będą Matthew Amroliwala, Christian Fraser, Yalda Hakim, Lucy Hockings i Maryam Moshiri. Część dziennikarzy, jak Amroliwala czy Hockings związani są ze spółką od lat 90., kiedy uruchamiano kanał BBC News 24, a później BBC World News. Fraser był korespondentem zagranicznym od 10 lat. Inni prezenterzy byli związani z BBC World News. Wciąż trwa rekrutacja na prezenterów BBC w Waszyngtonie. Brytyjski nadawca wybrał tę piątkę po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych.

Cieszę się, że mogę zaprezentować twarze naszego kanału. Ich przywództwo, umiejętności, wiedza i talent są idealnym połączeniem u prezenterów, którzy będą mogli prezentować rzetelne dziennikarstwo BBC dla ludzi w Wielkiej Brytanii i na świecie. Oni również będą przewodnikami dla widzów przez duże historie, o których informujemymówi Deborah Turness, szefowa BBC News.

Według informacji przekazywanych przez portal „Deadline”, z BBC mają pożegnać się między innymi Jane Hill, Martine Croxall, Ben Brown, Annita McVeigh, Geeta Guru-Murthy i Shaun Ley, którzy byli związani do tej pory z kanałem nadawanym tylko w Wielkiej Brytanii.

BBC News – kiedy start?

BBC News ma być kanałem nadawanym na całym świecie. Powstanie z połączenia emitowanego tylko w Wielkiej Brytanii kanału BBC News oraz nadawanego na świecie BBC World News. Spółka zdecydowała się na oszczędności i na złączenie obu anten. Transmisja stacji będzie rozszczepiana na wejścia i programy emitowane tylko na Wyspach. W przekazie na Wielką Brytanię nie będą ponadto nadawane reklamy. Podczas dnia i wieczorem czasu brytyjskiego emisja ma być prowadzona ze studia w Londynie, natomiast w nocy będzie ona dzielona między studia w Waszyngtonie i Singapurze.

Według informacji przekazanych w komunikacie, BBC News wystartuje wiosną tego roku. Najpewniej będzie to kwiecień, bo taką datę przedstawiano we wcześniejszych komunikatach spółki. Proces połączenia obu kanałów już trwa. Od 2 stycznia BBC News nie nadaje programu „The Papers” z przeglądem pierwszych stron gazet na dzień następny. Ponadto od maja 2022 roku BBC World News nadaje więcej godzin programu wspólnego ze studia BBC News.

Gdzie oglądać BBC News w Polsce?

W Polsce kanał BBC News zastąpi BBC World News dostępny w ofertach kablówek czy też platform cyfrowych. W Polsat Box jest na pozycji 931, natomiast w Platformie Canal+ na kanale 266. Stacja jest emitowana w formie niekodowanej na satelicie Hot Bird.