Brytyjski Channel 4 ma zostać sprywatyzowany

  • Telewizja
Autor: rafs

Brytyjski rząd chce sprywatyzować Channel 4. Kanał jest jednym z publicznych nadawców w Wielkiej Brytanii.

Jak informuje „The Independent”, rząd Borisa Johnsona ma kontynuować plany dotyczące prywatyzacji Channel 4. Według ich źródeł, po konsultacjach dotyczących przyszłości kanału zdecydowano o jego sprzedaży, a to ma być częścią zadań dotyczących reformy i utrzymania sektora nadawców publicznych w Wielkiej Brytanii. Zdaniem informatorów, Channel 4 radzi sobie dobrze finansowo, ale to, że kanał należy do rządu powstrzymuje ich w kontekście zmieniającego się krajobrazu mediów (coraz większa rola streamingu np. Netfliksa). Zmiana właściciela może pozwolić na wolność w unowocześnianiu kanału i metod dotarcia do widzów, co jest prawie że niemożliwe, kiedy kanał jest nadawcą publicznym.

Lucy Powell, która jest sekretarzem kultury w gabinecie cieni będącej w opozycji do rządzącej Partii Konserwatywnej Partii Pracy mówi, że sprzedaż kanału, do którego dostęp obywateli nie kosztuje ani pensa dla zagranicznej korporacji jest wandalizmem kulturalnym.

Channel 4 zawiedzione decyzją

W oświadczeniu opublikowanym na stronach Channel 4, panel zarządzający grupą kanałów z Alex Mahon na czele jest rozczarowany informacją, pomimo 60 000 głosów, które zostały wysłane w ramach konsultacji publicznych organizowanych przez rząd. Jednocześnie rząd podjął decyzję, pomimo że istnieją obawy dotyczące naruszenia interesu publicznego i prawa obywateli do informacji. Channel 4 przedstawił rządowi alternatywę dla prywatyzacji, która nadal pozwala pracować na rzecz sektora publicznego. Poinformowano także o tym, że będą wciąż uczestniczyć w rządowych konsultacjach po to, by kanał nadal odgrywał znaczącą rolę w brytyjskim społeczeństwie. Podkreślono, że ewentualny proces prywatyzacyjny potrzebuje długiej ścieżki legislacyjnej i debaty politycznej na ten temat.

Co to Channel 4?

Channel 4 powstał 2 listopada 1982 roku. Jest nadawcą publicznym, więc udziały w nim należą w 100% do brytyjskiego skarbu państwa. BBC otrzymuje pieniądze z abonamentu i nie emituje reklam, natomiast Channel 4 może pokazywać reklamy prywatnych podmiotów, jednak nie otrzymuje przez to żadnych dotacji ze strony rządu. Zadaniem kanału jest pokazywanie innowacyjności, przygotowywanie programów z myślą o szkołach, posiadanie wpływu na produkcję programów edukacyjnych, prezentowanie unikatowego charakteru czy przemawianie do gustów zróżnicowanego kulturowo społeczeństwa. Wśród celów określonych ustawą Communications Act z 2003 roku jest także produkcja większości programów poza Londynem. Siostrzanymi kanałami są 4seven, Film4, E4, More4, 4Music, The Box, Box Hits, Kerrang, Kiss oraz Magic.

Channel 4 nadaje takie programy jak „Bake Off”, „Zapraszam do stołu”, „Życie w Hollyoaks”, „Gogglebox”, czy od 2016 roku godzinne skróty wyścigów Formuły 1 plus transmisja na żywo z Grand Prix Wielkiej Brytanii. Kanał nadawał teleturniej „Fifteen To One”, który jest pierwowzorem polskiego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.