CT24 będzie nadawać całodobowo na żywo. Co w nocnej ramówce?

  • Telewizja
Autor: rafs

Czeska Telewizja wprowadza zmiany w ramówce swojego kanału informacyjnego. Nadawca wydłuża emisję programu na żywo.

Portal Mediar.cz poinformował, że kanał CT24 od 1 maja 2024 roku będzie nadawał swój program na żywo całodobowo. Tę informację przekazał na posiedzeniu Radzie Czeskiej Telewizji dyrektor generalny spółki, Jan Soucek w środę, 17 kwietnia.

Program między godziną 0:00 a 6:00 mają tworzyć wspólnie newsroom telewizji w Pradze oraz studia oddziałów regionalnych w Brnie i Ostrawie. Według informacji udzielonych przez dyrektora, ekipy dziennikarskie przygotowują się do tej zmiany od początku roku. Od stycznia nadawane są bowiem co godzinę nocne krótkie serwisy informacyjne. Wśród przykładów reakcji na bieżące wydarzenia przedstawiono między innymi atak Iranu na Izrael oraz wizytę premiera Petra Fiali w USA.

Według dostępnej ramówki na stronach Czeskiej Telewizji, CT24 będzie nadawać w nocy serwisy informacyjne i rozmowy na żywo w ramach programu „Studio CT24”. Do tej pory w nocnej emisji były programy powtórkowe. Widzowie dopatrują się w tym zabiegu wypełnienia ustawy o Czeskiej Telewizji i zapisu o 20% udziału w emisji stacji oddziałów regionalnych CT.

Zmiana w ramówce związana jest również z 19. rocznicą powstania telewizji. CT24 powstało 2 maja 2005 roku. Polskim odpowiednikiem jest TVP Info. Nadawca zwraca tym samym uwagę na wynikający z nazwy 24-godzinny charakter swojej stacji. Główna konkurencja telewizji publicznej, CNN Prima News nie nadaje w nocy programu na żywo. W rankingach oglądalności osiągają 2%, podczas gdy CT24 3,9%.

Emisja nocna stacji informacyjnych w Polsce – jak wygląda?

Stacje informacyjne w Polsce nie nadają programów na żywo w nocy, oprócz nagłych sytuacji wymagających programu specjalnego. Zwykle ramówkę w godzinach 0:00-6:00 wypełniają powtórki programów z dnia poprzedniego. TVN24 praktykuje prowadzenie wczesnonocnych wydań specjalnych przez prowadzącego z wieczornego pasma. Gdy Iran zaatakował Izrael, TVN24 jako jedyna telewizja nadawała nocny program specjalny, retransmitując siostrzaną stację CNN od 1:30 z tłumaczem symultanicznym.

TVP Info do grudniowych zmian w mediach publicznych również realizowało nocne wydania specjalne. Obecnie aktualizuje tylko pasek informacyjny na dole ekranu. Polsat News tylko w wyjątkowych sytuacjach nadaje na żywo w godzinach nocnych.