Ćwierćfinały EURO, czyli Szwajcaria gra z Hiszpanią, Belgia z Włochami, a ktoś z obu spotkań w półfinale

• Sportlight
Autor: rafs

W tym Sportlighcie pierwsze dwa mecze ćwierćfinałowe – Szwajcaria z Hiszpanią i Belgia z Włochami oraz powstały z tego mecz półfinałowy na Wembley.

Piłka nożna, Mistrzostwa Europy, mecz 1/4 finału Szwajcaria vs. Hiszpania

Piątek, 17:50 w TVP2, TVP 4K i TVP Sport, pierwszy gwizdek: 18:00, komentarz: Jacek Laskowski i Robert Podoliński.

Ten mecz w Sankt-Petersburgu zainauguruje ćwierćfinały mistrzostw Europy. Na stadionie Kriestowskij Szwajcaria podejmie Hiszpanie. Szwajcarzy po pasjonującym, ekscytującym spotkaniu pokonali po rzutach karnych Francję. Przegrywali w tym meczu 3:1, ale udało się wyrównać stan gry i doprowadzić do dogrywki, a potem do karnych. Tam decydujący strzał Kyliana Mbappe wyjął Yann Sommer. Szwajcarski bramkarz stał się bohaterem drużyny, był nim zresztą przez całe spotkanie. Dzięki niemu w ogóle mogło dojść do dogrywki i karnych.

Drugą drużyną jest Hiszpania. Obie pochodzą z tego genialnego dnia mistrzostw, gdzie fani dostali elektryzujące spotkania. Hiszpania walczyła o przetrwanie z Chorwacją. Wygrywali także 3:1, a Chorwacja wróciła i doprowadziła do dogrywki, w której było 3:5 dla Hiszpanii. Jej bohaterem został między innymi Alvaro Morata. Faworytem starcia jest Hiszpania, która pokazywała już sporą wolę walki w meczu z Chorwacją. Szwajcaria jednak im nie odpuści i będzie walczyła o to, by ten mecz przechylić na ich stronę. Może być to starcie jednostronne, ale nie do końca, bo Helweci będą walczyć o korzystny wynik dla siebie.

Piłka nożna, Mistrzostwa Europy, mecz 1/4 finału Belgia vs. Włochy

Piątek, 20:50 w TVP1, TVP 4K i TVP Sport, pierwszy gwizdek: 21:00, komentarz: Mateusz Borek i Kazimierz Węgrzyn.

Hitowe starcie w ćwierćfinale mistrzostw Europy. Na Allianz Arenie w Monachium Belgowie podejmą Włochów. Belgia przeszła przez swoją grupę jak burza, wygrywając wszystkie 3 spotkania. W 1/8 finału spotkali się z Portugalią, tam po dość średnim stylowo spotkaniu pokonali ich 1:0 i awansowali do ćwierćfinału. W tym zagrają z silnymi w fazie grupowej Włochami. Oni także wygrali swoją grupę z kompletem punktów. Jednak gdy wyszli, spotkali schody w postaci reprezentacji Austrii. Oni stawiali dzielnie opór, stąd w czasie podstawowym nie padła ani jedna bramka. W dogrywce jednak Włosi strzelili najpierw dwie bramki – Chiesa i Pessina, a Austriacy zdążyli odpowiedzieć jednym trafieniem Kalajdzicia.

Italia dzięki temu awansowała do następnej fazy. Skoro Austria stawiła opór, to co dopiero będzie w meczu z Belgią. Jeżeli Belgowie dadzą radę wygrać, będzie to ich pierwszy awans do najlepszej czwórki turnieju od 1972 roku, choć wtedy tylko cztery drużyny grały w turnieju finałowym mistrzostw Europy. Dla Włochów będzie to pierwszy awans od 2012 roku, ale tam udało się dojść aż do finału, w którym przegrali z Hiszpanią.

Piłka nożna: Mistrzostwa Europy, mecz półfinałowy Belgia/Włochy vs. Szwajcaria/Hiszpania

Wtorek, 20:50 w TVP1, TVP 4K i TVP Sport, pierwszy gwizdek: 21:00.

Euro 2020

Pierwszy z półfinałów składających się na Final Four na Wembley. W nim zagrają drużyny zwycięskie z meczów Belgia – Włochy oraz Szwajcaria – Hiszpania. Stawką meczu będzie wielki finał, który zostanie rozegrany 11 lipca. Stadion Wembley będzie gościł pierwszy półfinał mistrzostw Europy od 26 czerwca 1996 roku. Wtedy Niemcy zagrali z Anglikami. Wynik spotkania otworzył w trzeciej minucie Alan Shearer, a w osiemnastej stan wyrównał Stefan Kuntz.

Obie drużyny miały predyspozycje i okazje do tego, by zamknąć mecz wcześniej, jednak to się nie udało i doszło do serii rzutów karnych. Podczas niej widzowie zobaczyli sześć serii, w pierwszych pięciu żaden z zawodników się nie pomylił. W szóstej strzał Garetha Southgate’a wyjął Andreas Kopke, a decydującego gola strzelił Andreas Moller. To dało Niemcom awans do finału turnieju z Czechami na tym samym stadionie, w którym bohaterem był Oliver Bierhoff. Niemców na EURO 2020 już nie ma, bo Anglicy ich wyeliminowali. Ci także mają szansę zagrać w drugim półfinale na tym stadionie, który będzie równie pasjonujący.