Debata o przyszłości polskich miast w radiowej Czwórce

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: redakcja

W piątek, 16 lutego o godzinie 14:00 radiowa Czwórka wyemituje dyskusję o przyszłości polskich miast. Czym jest budżet partycypacyjny i czy mieszkańcy korzystają z tego, co może realnie wpływać na przestrzeń wokół siebie? Gospodarzem debaty w studiu Czwórki będzie Patryk Kuniszewicz.

Od siedmiu lat, dzięki budżetom partycypacyjnym (obywatelskim), mieszkańcy mogą realnie wpływać na przestrzeń wokół siebie i decydować, w jaki sposób wydana zostanie część budżetu gminnego lub publicznego. Kto składa propozycje, a kto krytykuje tę formę demokracji? Jakie są mechanizmy partycypacji oraz co udało się osiągnąć dzięki budżetom obywatelskim?

Gośćmi debaty będą: Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, Rafał Górski – Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich, Dariusz Kraszewski z Fundacji Batorego, Marta Szaranowicz-Kusz z Fundacji Pole Dialogu oraz Jacek Grzeszak z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

W czasie godzinnej debaty na antenie Czwórki Patryk Kuniszewicz zada pytania tym, którzy chcą decydować o swoim mieście, a także tym, którym udało się wprowadzić już pierwsze budżety obywatelskie w Polsce i którzy wiedzą, co warto zmienić.