Dokument „Igrzyska w cieniu reżimu” w sobotę na National Geographic

  • Telewizja
Autor: redakcja

W Pjongczangu trwają właśnie zimowe igrzyska olimpijskie. W pierwszych dniach igrzysk ekipa National Geographic odwiedziła z kamerą Półwysep Koreański. Jak wielka sportowa impreza wpływa na stosunki Korei Północnej ze światem? Odpowiedzi udzieli dokument “Igrzyska w cieniu reżimu”. Premiera w sobotę, 24 lutego o godzinie 21.00 na kanale National Geographic.  

Dokument przedstawia narastające napięcie na linii Korea Północna – Stany Zjednoczone oraz wpływ wielkiej sportowej imprezy, jak zimowe igrzyska olimpijskie, na globalną sytuację geopolityczną. Korea Północna zbojkotowała w 1988 roku letnią olimpiadę w Seulu, a 30 lat później zaszokowała cały świat, oświadczając, że weźmie udział w kolejnych igrzyskach w 2018 roku rozrywanych w Korei Południowej.

Kiedy najwięksi sportowcy świata walczą o medale w Pjongczangu, ekipa National Geographic postanawia przyjrzeć się sąsiedniemu krajowi, nieustannie skupiającym na sobie uwagę międzynarodowych obserwatorów. Poznamy kulisy politycznych intryg, niezliczonych gróźb wykorzystania broni nuklearnej oraz kruchej równowagi na Półwyspie, której zaburzenie może doprowadzić do nieobliczalnego w skutkach konfliktu. W dokumencie pokazane zostaną materiały nagrane na gorąco w czasie trwania olimpiady, a także zdjęcia archiwalne, komentarze ekspertów oraz państwowych dostojników. Wybierzemy się w podróż do Korei Północnej, aby przedstawić historię kontrowersji dotyczących udziału Korei Północnej w zimowych igrzyskach olimpijskich.

Uwaga całego świata będzie skupiać się na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pjongczang 2018, gdzie reprezentacje Korei Południowej i Północnej wystąpią pod jedną flagą. Jest to doskonały moment, żeby przedstawić widzom historię udziału Korei Północnej w olimpiadach. Jesteśmy wiarygodnym narratorem tej historii, bo od lat tworzymy programy, które podejmują aktualne tematy. Doskonałym tego przykładem jest seria dokumentalna “Wojna pod kontrolą” będąca kameralnym i wnikliwym zapisem walki z krwawym ekstremizmem – mówi Tim Pastore, prezes ds. własnych produkcji National Geographic

Program będący kontynuacją popularnej serii “Za kulisami: Korea Północna z ukrycia”, poprowadzi korespondent stacji ABC News, Bob Woodruff, który po raz dziewiąty odwiedził Półwysep Koreański, aby omówić bieżące wydarzenia w szerszym kontekście i wyjaśnić jak igrzyska olimpijskie wpisują się w aktualną sytuację polityczną w regionie.

Jestem fanem stacji National Geographic i muszę przyznać, że od wielu lat z zaciekawieniem oglądam jej odważne i nieszablonowe programy. Dlatego właśnie bardzo cieszę się, że będę mógł na bieżąco relacjonować wydarzenia w Pjongczangu. Udział w igrzyskach sportowców z Korei Północnej oraz niedawne gesty solidarności z Koreą Południową są przełomowymi wydarzeniami w historii tego regionu. Bardzo chciałbym osadzić je w szerszym kontekście – mówi Bob Woodruff.

,,Igrzyska w cieniu reżimu” – premiera dokumentu w sobotę, 24 lutego o 21.00 na National Geographic.