Dzień z Andrzejem Wajdą w TVN Fabuła

  • Telewizja
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: mbog

6 marca Andrzej Wajda obchodziłby 95. urodziny. Z tej okazji TVN Fabuła przygotowała specjalne obchody tego jubileuszu. W najbliższą sobotę, 6 marca widzowie będą mogli obejrzeć dokumenty na temat życia oraz twórczości polskiego reżysera.

Andrzej Wajda. Moje inspiracje

Obchody rozpocznie emisja dokument, w którym reżyser opowiada o swojej fascynacji polskim malarstwem oraz o wpływie polskiej sztuki na jego twórczość filmową. W dokumencie prezentowane są dzieła malarskie a także fragmenty filmów z kadrami, które są cytatami z tych obrazów. Film jest swego rodzaju opowieścią reżysera o tworzeniu obrazu filmowego. Słowo wstępne do filmu wypowiada Martin Scorsese.

Andrzej Wajda odsłania tajniki swego warsztatu reżyserskiego. Widzowie poznają powody, dla których reżyser porzucił studia malarskie na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i trafił do szkoły filmowej w Łodzi. Dowiadują się, czym stała się dla niego sztuka filmowa, co chciał przez nią wyrazić i jak polskie malarstwo inspirowało go przy tworzeniu wybranych scen w najbardziej znanych filmach.

Dokument „Andrzej Wajda. Moje inspiracje” będzie można obejrzeć o godzinie 12:05.

Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie

Następnie stacja pokaże zapis kilkumiesięcznych zmagań, pokazujący atmosferę pracy i ogrom filmowej maszynerii. Podczas kręcenia zdjęć do „Katynia”, czterech młodych twórców filmów dokumentalnych, byłych studentów Andrzeja Wajdy, dostało szansę przyjrzenia się z bliska pracy Mistrza nad tą historią. Towarzyszyli mu w momentach zmęczenia, porażek, radości oraz podczas rozmów z ludźmi. Film „Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie” jest jednocześnie najprawdziwszym, osobistym portretem Mistrza Polskiego Kina i laureata Oscara.

Emisja o godzinie 13:20 w TVN Fabuła.

Polska filmowa

Później TVN Fabuła zaprezentuje archiwalny odcinek programu „Polska filmowa”. Rafał Zawierucha odwiedza Trójmiasto, gdzie powstawały takie polskie produkcje jak „Człowiek z żelaza” czy „Wałęsa. Człowiek nadziei”. Prowadzący oprowadza po najważniejszych miejscach oraz spotyka się z Andrzejem Wajdą, który opowiada jak powstawały zdjęcia do jego filmów.

Program „Polska filmowa” z Andrzejem Wajdą będzie można obejrzeć o godzinie 14:25.