Dziennikarze Gazety Wyborczej zrelacjonują wybory w Niemczech i Czechach oraz prawybory na Węgrzech

  • Internet
  • Prasa
  • Agora
  • Dzienniki
Autor: mbog

We wrześniu i październiku dowiemy się, jakie decyzje polityczne podjęli w głosowaniach Niemcy, Czesi i Węgrzy. Relacje z wyborów pojawią się na łamach Gazety Wyborczej i portalu Wyborcza.pl.

Redakcja wysyła swoich dziennikarzy do Niemiec, Czech i na Węgry, by stamtąd opisywali nadchodzące ważne wydarzenia polityczne. Bartosz T. Wieliński pojedzie do Berlina.

Zamierzam z bliska obserwować koniec ery Angeli Merkel. Sytuacja w Niemczech jest napięta. Wszystko wskazuje w tej chwili na sensacyjne zwycięstwo socjaldemokracji – po 16 latach rządów chadeczki Merkel możliwy jest ostry zwrot na lewo. To będzie miało swoje reperkusje dla Unii Europejskiej, bo w nowym rządzie Niemiec raczej na pewno zasiądą Zieloni, a to odbije się na nienajlepszych obecnie relacjach polsko-niemieckich – mówi Bartosz T. Wieliński.

Natomiast Michał Kokot, dziennikarz działu zagranicznego Wyborczej w drugiej połowie września będzie przebywać na Węgrzech. Wtedy rozpoczną się tam prawybory zjednoczonej opozycji na kandydata na premiera oraz na kandydatów na posłów. Później wybierze się do Czech, gdzie w październiku odbędą się wybory parlamentarne.

W tym roku węgierska opozycja była w stanie się zjednoczyć, by razem pokonać rządzącego od 2010 roku krajem Viktora Orbana. Wybory planowane są na kwiecień 2022 roku. Po raz pierwszy opozycja ma szansę odciągnąć go od władzy. Sześć partii od lewa do prawa stworzyło wspólny program, a teraz mają mieć wspólnych kandydatów. Jadę przekonać się na własne oczy, jak idzie im ta sztuka kompromisu i dogadywanie się. Bardzo możliwe, że i naszą opozycję czeka to samo – komentuje Michał Kokot.

Ponadto Gazeta Wyborcza i Wyborcza.pl relacjonują także wybory w Norwegii. Specjalnym wysłannikiem jest Maciej Czarnecki.