EBU: polskie jury Eurowizji wymieniało się z 5 innymi państwami głosami. TVP: zarzuty bezpodstawne i niedorzeczne

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Wyniki polskiego jury podczas 66. Konkursu Piosenki Eurowizji nie były brane pod uwagę. Polska miała według EBU uczestniczyć wraz z 5 innymi państwami we wzajemnej wymianie głosów podczas 2. półfinału. TVP odrzuca zarzuty.

Według oświadczenia opublikowanego przez Europejską Unię Nadawców w niedzielę, 15 maja polskie jury miało wymieniać się z pięcioma innymi państwami swoimi głosami podczas 2. półfinału tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. To skutkowało dyskwalifikacją z oceniania przez Polskę, Azerbejdżan, Czarnogórę, Gruzję, Rumunię i San Marino z półfinału oraz z wielkiego finału. Zamiast wyników jury EBU użyło algorytmu na podstawie wyników głosowania przez kraje sąsiedzkie i tak przyznało punkty od krajowych jury.

Telewizja Polska odrzuca zarzuty EBU

TVP w oświadczeniu przesłanym do mediów sprzeciwiło się zarzutom wysuwanym przez Europejską Unię Nadawców. Nadawca ma wyjaśnić sprawę w ciągu najbliższych dni, a także przekazać swój protest.

Telewizja Polska kategorycznie odrzuca wszelkie zarzuty formułowane pod adresem polskich jurorów jako bezpodstawne i niedorzeczne. Głosowali oni wyłącznie wg swoich odczuć oraz własnego uznania, nie biorąc pod uwagę jakiegokolwiek algorytmu, nawet algorytmu EBU. Oceniając najwyżej Ukrainę dali wyraz swojej niezależności oraz braku jakiegokolwiek związku pomiędzy ich notami a głosami oddanymi przez inne państwa na Polskę. W najbliższych dniach Telewizja Polska będzie wyjaśniała zaistniałą sytuację z przedstawicielami Europejskiej Unii Nadawców, będącej organizatorem konkursu Eurowizji. Zostanie im przekazany protest TVP oraz żądanie poprawy transparentności głosowań i sposobu przyznawania punktów, tak by w przyszłości uniknąć niepotrzebnego zamieszania, do jakiego doszło w tym roku.

Na ten moment nie wiadomo, jak będzie wyglądał dalszy ciąg tej sprawy. Jak poinformował portal eurowizja.org, Rumunia podała podobne stanowisko, co Polska, a Azerbejdżan i Czarnogóra przedstawiły punkty, jakie przyznano przed dyskwalifikacją. Później o punktach poinformowała Rumunia. Gdyby nie doszło do jej dyskwalifikacji, polski utwór Krystiana Ochmana otrzymałaby 8 pkt.

Skład jurorski Telewizji Polskiej

Polski nadawca publiczny w oświadczeniu przedstawił również skład jurorski. Są to:

  • Krystyna Giżowska – piosenkarka, debiutowała pod koniec lat 60.
  • Dagmara Jaworska – piosenkarka, śpiewa w programie Jaka to melodia?
  • Aleksandra Szwed – aktorka, piosenkarka, prezenterka telewizyjna
  • Andrzej Jaworski  – muzyk, kompozytor
  • Mikołaj Gąsiewski – muzyk, kompozytor

Ukraina triumfuje w Konkursie Piosenki Eurowizji 2022

W sobotę, 14 maja odbył się finał 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie. Zwycięstwo odniosła reprezentacja Ukrainy – Kalush Orchestra z utworem „Stefania”. Uzyskali 631 pkt, w tym 439 od widzów, co jest nowym rekordem konkursu w kategorii głosowania widzów.  To trzeci triumf Ukrainy w konkursie. Polska z utworem „River” Krystiana Ochmana zajęła 12. miejsce, uzyskując 151 pkt – 46 od jury, 105 od widzów.