„Ekspedycja” w Teatrze Telewizji

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

4 lutego, w poniedziałek o godzinie 21:00 telewizja TVP 1 pokaże premierowy spektakl Teatru Telewizji „Ekspedycja”. Opowiada on o wyprawie wysłannika ONZ do plemienia żyjącego z dala od cywilizacji. Reżyserem spektaklu jest Wojciech Adamczyk, w rolach głównych występuje m.in. Marta Lipińska, Cezary Żak oraz Adrian Zaremba.

Głównym bohaterem „Ekspedycji” jest Albert – młody wysłannik ONZ, który przyjeżdża do odległego zakątka naszej planety z dobroczynną misją. Jego zadaniem jest ucywilizowanie zamieszkałego tam Ludu Końca Świata. W zamian za humanitarną pomoc tubylcy winni zrzec się praktykowanego od dawien dawna ludożerstwa. Wkrótce jednak okazuje się, że zawarty układ jest fikcją, bo Plemię Końca Świata wcale nie zamierza zmienić swoich obyczajów. Sytuacja staje się coraz groźniejsza dla Alberta, a potęguje ją jego nagłe uczucie do córki Wodza.

Spektakl opiera się na sztuce Wiktora Szenderowicza o tytule „Imiennik Schweitzera”. Jest przykładem odnowienia gatunku powiastki filozoficznej. Opowieść jest pretekstem do refleksji nad ludzką naturą. Młody idealista zderza się boleśnie z pragmatyzmem polityki, mechanizmami władzy i propagandy. Satyrę polityczną, zadumę nad ludzką kondycją wpisano w konwencję czarnej komedii oraz komedii romantycznej, w której niebagatelną rolę odgrywa zakochana kobieta.

Reżyserem i autorem scenariusza telewizyjnego był Wojciech Adamczyk. W rolę wysłannika ONZ wcielił się Adrian Zaremba. Natomiast wodzem Ludu Końca Świata był Cezary Żak. Ponadto w spektaklu wzięli udział m.in.: Marta Lipińska, Krzysztof Dracz, Sławomir Grzymkowski i Jan Janga Tomaszewski.

„Ekspedycję” będzie można zobaczyć w poniedziałek, 4 lutego o godzinie 21:00 na antenie TVP 1.