Europejskie stacje radiowe puściły utwór Johna Lennona, solidaryzując się z Ukrainą

  • Radio
Autor: rafs

W piątek, 4 marca o godzinie 8:45 czasu środkowoeuropejskiego około 150 publicznych nadawców radiowych w Europie, w tym radio z Ukrainy, nadało symultanicznie piosenkę Johna Lennona o jedności, nadziei i pokoju „Give Peace A Chance”.

Na bazie inicjatywy członka EBU, radioeins (rbb) do transmisji dołączyło 25 krajów. Akcję wsparły także radia komercyjne, w tym rozgłośnie z Niemiec, Belgii i Luksemburga.

Horror wojny przeciwko Ukrainie jest codziennie coraz mocniejszy. Nasza solidarność, człowieczeństwo i wsparcie jest potrzebne. To jest dobry sygnał, widząc to, że stacje z całej Europy łączą siły, by przypomnieć nam o tym tą piosenką. To źródło siły. Zachęca nas, byśmy nie odwracali wzroku od tej sytuacji – mówi Patricia Schlesinger, szefowa ARD, dyrektorka generalna rbb.

Radioeins chciało pokazać, jak siła radia może zwiększać poparcie dla pokoju i stworzyć zjednoczony ruch na całym kontynencie.

UA: Radio Ukraińskie dziękuje kolegom z Europejskiej Unii Nadawców za ich wsparcie. To jest niesamowicie ważne, że dzisiaj Europa jest zjednoczona wokół Ukrainy – mówi w imieniu Radia Ukraińskiego Jurij Tabaczenko, producent wykonawczy, Program Pierwszy Ukraińskiego Radia.

Wiemy, że przez setki lat historii ludzie włączali media publiczne w czasach wojny, by one mogły jednoczyć i informować. Te mocne wezwanie o pokój dzięki ikonicznej piosence będzie oddziaływać na miliony słuchaczy. To jest to, co robimy. Jestem dumny z tego, że należę do wspólnoty, która gdy świat jest podzielony tworzy momenty, które łączą ludzi – mówi Noel Curran, dyrektor generalny EBU.

W inicjatywie bierze udział około 150 nadawców radiowych z całej Europy. Wśród nich utwór puściły radiostacje z Polski, w tym między innymi RMF FM, Radio Zet, Radio 357,  Radio Nowy Świat, VOX FM.

Radio RMF wspiera Ukraińców – RMF Ukraina w Przemyślu

Grupa RMF uruchomiła w Przemyślu na częstotliwości 98,6 FM radio RMF Ukraina w języku ukraińskim z poradami i informacjami dla uchodźców, którzy wjeżdżają na terytorium Polski. Podawane są także informacje o przepisach i ułatwieniach, które dla nich wprowadziły polskie władze. RMF podaje tam również informacje dla osób nieukraińskojęzycznych, które uciekają z terytorium wojennego.