Roksana Węgiel wygrała Eurowizję Junior 2018

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

Reprezentantka Polski Roksana Węgiel wygrała tegoroczną edycję Eurowizji Junior.

25 listopada na Białorusi odbył się 16. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. W tegorocznej edycji wzięli udział reprezentanci 20 krajów, w tym z Polski. Po raz pierwszy w historii konkursu startowała Walia (Manw – „Berta”) oraz Kazachstan (Danelija Tuleszowa – „Özynge sen”).

Zwycięzcę Konkursu wyłoniono na podstawie głosów oddanych przez narodowe jury, a także telewidzów za pośrednictwem strony internetowej. Głosowanie widzów odbywało się dwuetapowo. Pierwszy rozpoczął się w piątek i zakończył tuż przed finałowym koncertem. W drugim etapie system do głosowania internetowego otwarto tuż po prezentacji wszystkich konkursowych występów. Głosy można było oddawać do momentu ogłoszenia zakończenia głosowania przez prowadzących koncert.

Roksana Węgiel wygrała Eurowizję!

W tym roku Polskę reprezentowała 13-letnia Roksana Węgiel, zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji „The Voice Kids”. Zaśpiewała piosenkę „Anyone I Want To Be”. Na scenie towarzyszyły jej tancerki i chórzystki. Choreografię przygotował Tomasz Barański, a reżyserem występu był Konrad Smuga.

Roksana Węgiel zajęła pierwsze miejsce, otrzymując 215 punktów. Zdobyła 79 punktów od narodowych jury oraz 136 punktów od widzów (1. miejsce w głosowaniu widzów). 12 punktów (maksymalna ilość z danego kraju) dostaliśmy od jurorów z Francji.

Eurowizja Junior to konkurs stworzony w 2003 roku. Udział w konkursie mogą wziąć dzieci w wieku od 9 do 14 lat, z całej Europy. Wydarzenie zasadami nawiązuje do głównego Konkursu Eurowizji. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie premierowego utworu.

Polska wzięła udział w Konkursie po raz piąty. W zeszłym roku reprezentowała nas Alicja Rega z utworem „Mój dom”. Zajęła ona 8. miejsce, zdobywając 138 punktów. W tym roku Eurowizję Junior transmitowały stacje: TVP ABC, TVP HD oraz TVP Polonia. Koncert skomentował Artur Orzech.