FIM i Discovery Sports Events zaprezentowały wizję rozwoju żużla przez kolejne 10 lat

  • Telewizja
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: rafs

Międzynarodowa Federacja Motocyklowa (FIM) i Discovery Sports Events – nowy globalny promotor żużla – przedstawiły swoją wizję rozwoju tego sportu przez najbliższe 10 lat. Zaprezentowano nową identyfikację SGP, obejmującą wszystkie poziomy rywalizacji, a także nowy format i kalendarz wydarzeń.

Nowa tożsamość marki SGP (Speedway Grand Prix)

Discovery Sports Events, jako nowy globalny promotor żużla, po raz pierwszy w historii skupi wszystkie międzynarodowe rozgrywki tej dyscypliny pod jednym parasolem. Od 2022 roku wszystkie poziomy rywalizacji będą ujednolicone pod wspólną marką SGP. Obejmie ona SGP (FIM Speedway Grand Prix), SGP2 (FIM Speedway U21 World Championship), SGP3 (FIM Speedway U16 World Championship) oraz nowy międzynarodowy poziom SGP4. Kalendarz uzupełnią coroczne wydarzenia – SON (FIM Speedway of Nations) i SWC (FIM Speedway World Cup), powracające po raz pierwszy od 2017 roku. Jak informuje Discovery, pozwoli to zbudować silniejsze, połączone struktury sportowe obejmujące zarówno spotkania młodzieżowe i szkoleniowe, jak i wydarzenia na najwyższym światowym poziomie.

Ujednolicenie marki jest jednym z pięciu priorytetów nowej wizji żużla, która obejmuje budowanie długofalowej narracji, w centrum której są żużlowcy i podnoszenie ich rozpoznawalności. Nowe podejście przyczyni się do rozszerzenia dystrybucji na platformach telewizyjnych i cyfrowych, zwiększenia zaangażowania fanów poprzez wzbogacenie ich doświadczenia zarówno na stadionie, jak i przed ekranem oraz poszerzenie zasięgu żużla poprzez wprowadzenie nowych lokalizacji, wydarzeń i rozbudowę kalendarza. Jest to także wsparcie dla juniorów i połączenie nowego pokolenia żużlowców z doświadczonymi mistrzami – można przeczytać w komunikacie prasowym.

FIM Speedway Grand Prix
Prezentacja nowej wizji została zorganizowana w Toruniu – fot. Discovery Networks EMEA

Nowy format wydarzeń SGP i kalendarz na 2022 rok

Od 2022 roku sezon SGP będzie dłuższy, obejmie 12 rund rozgrywanych na dwóch kontynentach. W stawce znajdzie się 15 zawodników oraz 1 żużlowiec z „dziką kartą” przyznawaną lokalnie w każdej lokalizacji. Aby zwiększyć zaangażowanie fanów i podnieść emocje, rywalizacja podczas każdej rundy będzie skumulowana w trakcie jednego dnia. 20 biegów eliminacyjnych, półfinały i finał rozgrywane będą w sobotnie wieczory, a tego samego dnia po południu odbywać się będą treningi i kwalifikacje.

W trakcie trwającego od kwietnia do listopada sezonu rozgrywane będą trzy rundy SGP2 (maj, lipiec, październik), jedne zawody SGP3 (sierpień), a także lipcowe serie SON i SWC organizowane naprzemiennie.

Po 20 latach współpracy z BSI chciałbym podziękować im za profesjonalizm i łączącą nas przyjaźń. Równocześnie, spoglądając w przyszłość, chcę powitać nowego promotora FIM Speedway Grand Prix Discovery Sports Events. Przedstawili nam długofalową wizję rozwoju tej spektakularnej dyscypliny w ciągu następnej dekady. Mamy pełną wiarę w ten projekt. Żużel ma ogromny potencjał rozwojowy, zarówno jeśli chodzi o przyciąganie nowych utalentowanych zawodników, jak również docieranie do nowych rynków poza Europą – powiedział, po wspólnej prezentacji zorganizowanej przed finałowymi zawodami FIM Speedway Grand Prix Polski w Toruniu, prezydent FIM Jorge Viegas.

Po raz pierwszy w historii międzynarodowy speedway na wszystkich poziomach będzie miał jednego promotora, od początkujących, aż po zawodowców. W ostatnich latach Dorna i FIM zbudowały Moto 2 i Moto 3 jako rozgrywki dostarczające talenty do MotoGP, dlatego połączymy mistrzostwa juniorów SGP2 i SGP3 pod wspólnym parasolem SGP. Chcemy dzięki temu szkolić najlepszych zawodników i dać im perspektywy rozwoju i awansu – dodał szef Discovery Sports Events, François Ribeiro.

Nowy ambasador juniorskiego żużla

Podczas piątkowej prezentacji FIM i Discovery Sports Events ogłosiły również, że legenda żużla Tony Rickardsson zostanie pierwszym Globalnym Ambasadorem SGP. 6-krotny mistrz świata FIM SGP i najbardziej utytułowany żużlowiec w historii wniesie w projekt swoje niezrównane doświadczenie. Rickardsson będzie doradzać Discovery Sports Events i wspierać rozwój projektu, od SGP aż po rozgrywki juniorskie.

Cieszę się, że mogę dać sportowi, który kocham coś od siebie, a także wspierać Discovery Sports Events w nowej roli. Moim celem jest ułatwienie dostępu do żużla młodym zawodnikom i uczynienie SGP jeszcze bardziej pasjonującą rywalizacją. Chcę wykorzystać doświadczenie, energię i entuzjazm, aby wprowadzać speedway w nową, złotą erę – powiedział Ambasador SGP Tony Rickardsson.

Innowacje na żużlu

Przed startem sezonu 2022 wprowadzone zostanie wiele innowacji, mających na celu przeniesienie kibiców – zarówno na stadionie, jak i oglądających transmisje – w samo centrum akcji. Podczas rund wykorzystane zostaną najnowsze technologie produkcji telewizyjnej i organizacji wydarzeń sportowych, m.in.: nowy park maszyn, nową scenę w samym centrum akcji, czy też aplikację SGP pozwalająca na śledzenie żużla w każdym miejscu.

Nowe długoterminowe partnerstwo

W październiku 2020 r. FIM ogłosiło długoterminowe partnerstwo, w ramach którego Discovery Sports Events będzie promować wydarzenia z cyklu FIM Speedway na całym świecie przez następne 10 lat. Nowa umowa wchodzi w życie w 2022 roku. Discovery Sports Events planuje wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie w promocji sportów motorowych oraz globalną skalę Discovery, aby rozwijać żużel na całym świecie.

Firma będzie nadzorować wszystkie aspekty operacyjne i komercyjne. Wśród nich jest zarządzanie prawami na wielu platformach i ich dystrybucja, produkcja transmisji, strategia dotyczącą praw sponsorskich oraz pełny pakiet działań marketingowych. Będzie również współpracować z lokalnymi organizatorami w zakresie promocji, sprzedaży biletów, gości specjalnych i zaangażowania fanów.

Historia transmisji Speedway GP w polskiej telewizji

W 1995 roku FIM zainaugurowało cykl Speedway Grand Prix. Od początku turnieje w ramach indywidualnych mistrzostw świata na żużlu pokazywał Canal+ do 2021 roku. Jednak miała miejsce przerwa w latach 1998-2000, kiedy to można było je oglądać w kanałach autorskich platformy Wizja TV (Twoja Wizja, a potem Wizja Sport, Wizja 1). Przez wiele lat godzinne magazyny z rund SGP były pokazywane w Eurosporcie.