Finał sezonu NASCAR Cup Series w Phoenix. Gdzie oglądać?

  • Telewizja
Autor: rafs

W niedzielę, 5 listopada odbędzie się finałowy wyścig NASCAR Cup Series na torze w Phoenix.

Wielki finał już po raz kolejny odbędzie się na torze Phoenix Raceway. Obiekt położony jest w Avondale na przedmieściach Phoenix – największego miasta Arizony. Sam obiekt  także pojawił się już w kalendarzu i było to w marcu tego roku. Najszybszy okazał się wówczas William Byron, a więc jeden z tegorocznych finalistów. Obiekt jest stosunkowo nietypowy w porównaniu z innymi milowymi owalami pojawiającymi się w kalendarzu. Oba łuki mają zupełnie różne promienie oraz nachylenia, co czyni obiekt mocno asymetrycznym, dodatkowo jedna z prostych złamana jest w połowie dodatkowym niezwykle szerokim łukiem. Na uwagę zasługuje także fakt nietypowo usytuowanej linii start-meta, która znajduje się zaraz za wyjściem z jednego z zakrętów.

Kto ściga się w Championship 4?

William Byron to kierowca, który w finale sezonu serii pucharowej pojawia się po raz pierwszy. Najczęściej wygrywający kierowca sezonu miał jednak problem w ostatniej części fazy playoff i aż do końca wyścigu w Martinsville nie mógł być pewny udziału w pojedynku o mistrzostwo. Ryan Blaney także pojawia się w finale po raz pierwszy. Kierowca Team Penske zaliczył fenomenalną rundę ośmiu, zwieńczoną zwycięstwem w Martinsville. Końcówka sezonu przypomina u Blaney’a ubiegłoroczny występ Joey’a Logano, który na przestrzeni sezonu nie brylował w stawce, a w ostatniej fazie złapał wiatr w żagle i zdobył mistrzostwo serii. Blaney zawsze czuł się dobrze na torze w Arizonie, w ubiegłym roku dojechał na drugiej pozycji.

Christopher Bell zapewnił sobie awans do finału dwa tygodnie temu. Jest jedynym kierowcą, który był w finale w ubiegłym roku i ponownie dotarł do tego etapu walki o mistrzostwo. Phoenix nigdy nie było dla niego dobrym obiektem. Rok temu zakończył rywalizację na dziesiątym miejscu – przegrywając pojedynek o mistrzostwo.  Ostatnim z finalistów będzie jedyny kierowca, który ma na swoim koncie już jedno mistrzostwo – Kyle Larson. Triumfator z 2021 roku zawsze lubił obiekty, gdzie optymalna linia jazdy wiedzie tuż przy bandzie, a właśnie takim torem jest owal w Arizonie.

Rywalizacja w Phoenix będzie stała na najwyższym poziomie. W finałowej czwórce nie ma przypadkowych kierowców, każdy z nich zapracował sobie udział w finale. Niektórzy może i nie mają zbyt wielu zwycięstw wywalczonych na przestrzeni całego roku, ale znaleźli formę we właściwym momencie i byli w stanie pokonać tych, którzy brylowali raptem przez chwilę. Nie mogę doczekać się zwieńczenia tego wspaniałego sezonu! Wierzę, że po wyścigu przez długi czas będziemy mówić o wydarzeniach z Arizony i temat nie umilknie aż do początku kolejnego sezonu, który rozpocznie się już w lutym przyszłego roku na antenie Motowizji mówi Szymon Tworz, komentator Motowizji.


Gdzie obejrzeć wyścig finałowy NASCAR Cup Series?

Transmisja z ostatniego wyścigu sezonu NASCAR Cup Series rozpocznie się w niedzielę,  5 listopada o godzinie 21:00 w Motowizji. Stacja dostępna jest online między innymi w ofercie Playera. Zawody skomentują Michał Budziak, Szymon Tworz i Krzysztof Woźniak. Stacja wyemituje podsumowanie rundy we wtorek, 7 listopada o godzinie 22:20.