Gary Lineker odsunięty od prowadzenia programu „Match of the Day” w BBC

  • Telewizja
Autor: rafs

Problemy byłego angielskiego piłkarza, Garego Linekera. Gospodarz programu „Match Of The Day” w BBC One został odsunięty od prowadzenia programu przez włodarzy brytyjskiego nadawcy publicznego.

Stało się to w związku z jego krytyką w mediach społecznościowych dotyczącą nowej polityki azylowej wprowadzanej przez brytyjski rząd. Nazwał ją „niebywale okrutną”. Telewizja uznała w swoim oświadczeniu, że jego tweet łamie ich standardy dotyczące korzystania przez dziennikarzy i prezenterów z social mediów. Zawieszenie Linekera będzie obowiązywało do momentu, w którym opracują wspólnie z piłkarzem modelu jego publikacji w mediach społecznościowych.  BBC jednocześnie zaznacza w oświadczeniu, że Gary Lineker był wybitnym piłkarzem i ma pełną swobodę wyrażania swoich myśli, ale wielokrotnie podkreślali mu, że nie powinien zabierać głosu w kwestiach politycznych.

Rezultat zawieszenia Linekera

Swoją absencję w sobotnim programie ogłosili w social mediach Alan Shearer i Ian Wright, byli piłkarze, którzy są stałymi ekspertami w programie. Ma to związek z solidarnością z Linekerem. Na ten moment nie wiadomo, kto poprowadzi program i kto będzie ekspertami w sobotni wieczór. Inni eksperci programu również odmówili w nim udziału.

Aktualizacja, 11.03.23, 11:38: Telewizja BBC potwierdziła, że sobotni program będzie bez prowadzącego i ekspertów, a tylko ze skrótami spotkań Premier League.

Co to „Match of the Day”?

„Match of the Day” to nadawany w sobotni wieczór w BBC One program sportowy. Prezentowane w nim są skróty i analizy rozgrywanych w sobotę spotkań angielskiej Premier League. Jest emitowany nieprzerwanie od 22 sierpnia 1964 roku. To najdłużej obecny w telewizji program poświęcony tematyce piłkarskiej. W przeszłości prowadzili go Kenneth Wolstenholme, David Coleman, Jimmy Hill, Des Lynam, a od 1999 roku Gary Lineker. W niedzielny wieczór w BBC Two jest program „MOTD2” ze skrótami niedzielnych spotkań. Polskim odpowiednikiem programu może być „Gol” w TVP Sport i „Liga+Extra” w Canal+Premium.