Gazeta.pl rusza z portalem „Jeden News Dziennie”

  • Internet
  • Agora
Autor: rafs

Ruszył nowy format dziennikarski. To nowy portal Gazeta.pl – „Jeden News Dziennie”.

Na stronie jedennewsdziennie.pl można przeczytać najważniejsze informacje z kraju i ze świata w formie minimalistycznej. Nie zawiera ona reklam, krzykliwych nagłówków i wszystkiego, co może rozpraszać uwagę odbiorców.

Każdego dnia na jego łamach publikowany będzie jeden, najważniejszy materiał. Strona, zdaniem twórców, ma za zadanie odbudować zaufanie czytelników do mediów jako źródła potrzebnych i rzetelnie opracowanych informacji.

Jeden News Dziennie powstał jako odpowiedź na pytanie, jak może wyglądać odwrotność masowych mediów internetowych. Łączy inspiracje najlepszymi elementami uniwersum newsletterów takich jak Today’s Worldview „Washington Post” czy The 10-Point „Wall Street Journal” i minimalistycznych mediów w rodzaju Puck News, Tortoise Media czy „KiKŚ”.  Dziś najbardziej rewolucyjny jest powrót do podstaw – chcemy dać czytelnikom i czytelniczkom dziennikarstwo specjalistyczne w najczystszej postacimówi Rafał Madajczak, redaktor naczelny Gazeta.pl. 

Materiały publikowane w serwisie będą tworzyć dziennikarki i dziennikarze portalu Gazeta.pl: Maria Mazurek, Patryk Strzałkowski, Jacek Gądek, Maciej Kucharczyk i Ewa Koszowski, oraz autorzy zewnętrzni, m.in. Andrzej Rudke i Michał Żakowski z Radia 357, Agnieszka Lichnerowicz z Radia TOK FM, Anna Widzyk z „Deutsche Welle”, Dorota Bawołek, wieloletnia korespondentka telewizyjna z Brukseli, obecnie prowadząca program „Onet Europa” oraz Katarzyna Juszczak-van Rooijen, wieloletnia korespondentka zagraniczna Polskiego Radia. Redaktorką prowadzącą projektu jest Elwira Krzyżanowska.

O czym będzie „Jeden News Dziennie”?

Serwis będzie podejmował sprawy z Polski i ze świata w pogłębiony sposób. Autorzy serwisu będą oprócz opisu wydarzeń także nakreślać ich kontekst, aby nie pozostawić czytelników z samym newsem. Na końcu każdego tekstu znajdzie się sekcja „Wykorzystane materiały” z bibliografią oraz informacją o czasie pracy nad danym materiałem, co w zamyśle twórców ma pomóc w budowaniu zaufania między medium a odbiorcą. W artykułach zamieszczana będzie również sekcja „Następne kroki”, w której pojawią się informacje dotyczące tego, co dalej będzie działo się z omawianym tematem.

Czy serwis „Jeden News Dziennie” jest darmowy?

Tak. Wystarczy wejść na stronę, a następnie zalogować się poprzez konto na Facebooku lub konto Google. Serwis nie wymaga niczego więcej. Jest dostępny w normalnym i ciemnym trybie. Posiada również nawigację, która umożliwia zmianę trybu wyświetlania strony, poruszanie się po autorach tekstów i archiwum newsów.