Gliwice zorganizują Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2019 roku

  • TVP
Autor: rafs

Gliwice – miasto znajdujące się w województwie śląskim, zorganizuje Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci w niedzielę 24 listopada 2019 roku.

Wydarzenie odbędzie się w Arenie Gliwice, jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów sportowych i rozrywkowych w Polsce. Konkurs odbędzie się w Polsce z racji najwyższej oceny aplikacji TVP ocenionej przez Europejską Unię Nadawców. W przypadku Junior Eurowizji, ubiegający się o organizację nadawca jest wybierany na podstawie przesłanej aplikacji, a nie przez sam fakt triumfu jak to jest w przypadku tradycyjnej Eurowizji. Oficjalna nazwa miasta-organizatora to GLIWICE- SILESIA. 6 marca br. na wspólnej konferencji prezes TVP Jacek Kurski,  marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski i wiceprezydent miasta Gliwice Krystian Tomala podpisali w Warszawie list intencyjny ws. współpracy i organizacji konkursu w tym mieście.

– Na początku stycznia dostaliśmy informację z Europejskiej Unii Nadawców, że wygraliśmy, że TVP jest organizatorem konkursu Eurowizji dziecięcej w 2019 r. Natychmiast przystąpiliśmy do giełdy miast i ogłosiliśmy coś w rodzaju nieformalnego konkursu ofert. Zgłosiło się wiele polskich miast. Do finału przeszły trzy: Szczecin, Gliwice oraz Toruń.Wszystkie miasta podeszły bardzo profesjonalnie do konkursu.(…) Decydującymi kryteriami była w przypadku Śląska i Gliwic skala regionu. Decyzja o przyznaniu Gliwicom statusu Miasta-Gospodarza tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji Junior napawa mnie radością i dumą. Telewizja Polska jest w pełni przygotowana na to wspaniałe wydarzenie, przygotowujemy się do Konkursu z wielkim zaangażowaniem i pasją. Cieszymy się, że Gliwice, miasto w pięknym, historycznym regionie, jakim jest Śląsk, będzie naszym partnerem w tym przedsięwzięciu. Arena Gliwice to znakomity obiekt, z którym wiążemy nadzieje na rewelacyjne, rozrywkowe widowisko – powiedział Kurski.

Transmisja widowiska będzie miała miejsce w TVP1. Prezes Telewizji Polskiej podkreślił, że będą musieli dopasować transmisję konkursu do transmisji Pucharu Świata w skokach narciarskich (wg wstępnego kalendarza na sezon 2019/2020 24 listopada odbędzie się w Wiśle pierwszy w sezonie konkurs indywidualny).

– U nas, w Programie 1 postaramy się tak dopasować skoki, które zawsze wtedy też się odbywają, żeby nie było kolizji (…). Jestem przekonany, że TVP i my jako Polska, jako Śląsk, Gliwice sprostamy temu zadaniu i wszyscy, którzy przyjadą do Gliwic, na Śląsk, żeby oglądać konkurs Eurowizji dziecięcej wyjadą pełni fantastycznych wspomnień

Na konferencji był także obecny Jon Ola Sand, dyrektor Europejskiej Unii Nadawców ds. Wydarzeń Telewizyjnych.

Z radością ogłaszamy, że Gliwice-Śląsk będzie gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji Junior 2019. Konkurs w Mińsku na Białorusi był spektakularnym wydarzeniem i jesteśmy przekonani, że Telewizja Polska przygotuje tegoroczną edycję tak samo doskonale i na równie wysokim poziomie. To wyjątkowa sytuacja, że kraj, który zwyciężył ubiegłoroczną edycję, będzie także gospodarzem kolejnego Konkursu. Jesteśmy pewni, że Telewizja Polska zorganizuje tegoroczny Konkurs z podobną pasją i zamiłowaniem do świetnej zabawy – powiedział Jon Ola Sand.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się po raz siedemnasty. Organizowany jest nieprzerwanie od 2003 roku. Pierwsza edycja odbyła się w Kopenhadze, a zwycięzcą był Dino Jelusić z Chorwacji. Polska do tej pory uczestniczyła w konkursie pięciokrotnie, w 2016 roku powróciła do udziału po 12 latach. W 2018 roku triumf odniosła Roksana Węgiel z piosenką „Anyone I Want to Be”, zdobywając 215 pkt, z czego 136 pkt w głosowaniu internetowym, co było najlepszym wynikiem.