„Helenka” – film dokumentalny o Helenie Kmieć w TVP 1

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

24 stycznia miną 2 lata od morderstwa Heleny Kmieć, 26-letniej świeckiej misjonarki, która pojechała do Cochabamby w Boliwii opiekować się dziećmi. 25 stycznia o godzinie 22:35 Jedynka zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Helenka”.

Film „Helenka” opowiada historię dziewczyny, która inspirowała wiele ludzi. 24 stycznia 2017 roku – podczas napadu na ochronkę prowadzoną przez siostry Służebniczki w Boliwii – została ugodzona nożem, a następnie zmarła. Po jej śmierci okazało się, jak wielu osobom pomagała. Ogrom jej zaangażowania zaskoczył nawet rodzinę i najbliższych. Stała się wzorem życia pełnego pasji i radości, a wspólnoty katolickie oraz drużyny harcerskie zaczęły brać ją sobie za patronkę.

Prezydent Polski Andrzej Duda odznaczył Helenę Kmieć pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi. Na pogrzebie misjonarki byli przedstawiciele rządu, a Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Uroczystość pogrzebowa miała charakter państwowy.

Film dokumentalny realizowany był w Polsce i Boliwii. Ekipa Telewizji Polskiej spotkała się z rodzicami, siostrą, chłopakiem, duszpasterzem, a także znajomymi. Film nagrywano m.in. w Libiążu, rodzinnej miejscowości Heleny Kmieć, w Gliwicach gdzie studiowała, mieszkała i pracowała oraz w Cochabambie w Boliwii, gdzie zginęła. Dzięki materiałom wykorzystanym w filmie, widz zobaczy historię Heleny Kmieć od jej dzieciństwa aż po misje w Zambii i Boliwii. Reżyserem dokumentu jest Julita Wołoszyńska-Matysek.

Film dokumentalny „Helenka” będzie można zobaczyć 25 stycznia, w piątek o godzinie 22:35 w TVP 1.