Historia Powstań Śląskich w programie TVS

  • Telewizja
Autor: mbog

W lipcu telewizja TVS rozpoczęła emisję programu „Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej”. Jest to podróż przez historię bohaterów Powstań Śląskich.

Nowy program TVS skupia się na losach bohaterów, dzięki którym Śląsk ponownie stał się częścią Polski. Przedstawia opowieści rodzin tych, którzy oddawali życie za wolność przyszłych pokoleń. W audycji nie zabraknie informacji o postaciach takich jak Wojciech Korfanty czy Alfons Zgrzebniok.

Bardzo ważna jest dla nas historia Górnego Śląska. Upływ czasu sprawił, że obserwujemy dwie płaszczyzny postrzegania Powstań Śląskich: z punktu widzenia rodzin, które przechowują pamięć o powstańcach i z punktu widzenia osób, znających te historie tylko z podręczników – mówi Małgorzata Piechoczek, Dyrektor Telewizji TVS. – Chcemy za sprawą programu dotrzeć do tak zwanej żywej historii, do zachowanych pamiątek i przekazów rodzinnych o powstaniach, pokazać wydarzenia historyczne przez pryzmat relacji ludzi biorących w nich udział. Często są to bardzo emocjonalne wspomnienia, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jesteśmy przekonani, że taki przekaz trafi do serc naszych widzów i stanie się iskrą, która zachęci ich do odkrywania kart historii.

28-odcinkowy cykl poprowadzi Marcin Mazur.

Jesteśmy w samym centrum wydarzeń. Duża część programów realizowana będzie w Muzeum Śląskim. Nie zamkniemy się jednak w czterech ścianach i będziemy w miejscach, które najbardziej dotknęły historii. Odwiedzimy Nikiszowiec, Górę Świętej Anny. Planów jest więcej, wypełnimy nimi całe 28 odcinków – opowiada Marcin Mazur, prowadzący program.

Autorzy programu zapraszają do jego współtworzenia. Na adres kopalniahistorii@tvs.pl można wysyłać pamiątki, zdjęcia lub dokumenty związane z Powstaniami Śląskimi, które później zostaną wykorzystane w audycji.

Projekt „Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej” powstał z inicjatywy Jakuba Chełstowskiego – Marszałka Województwa Śląskiego. Tworzony jest we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Premierowe odcinki audycji można oglądać w każdy piątek o godzinie 17:15 w TVS. Powtórki programu emitowane są w czwartki o 22:30.