"Cudak" i "Ciotka Hitlera"

II Wojna Światowa w nowych filmach produkcji Telewizji Polskiej – „Ciotka Hitlera” i „Cudak”

mbog

25 czerwca do kin trafi nowy film wyprodukowany przez Telewizję Polską – „Ciotka Hitlera”. Dwa tygodnie później widzowie po raz pierwszy będą mogli obejrzeć produkcję „Cudak”.

Ciotka Hitlera

Lata czterdzieste XX wieku. Leon wraz z synami pracuje na Wiśle jako piaskarz. Pewnego dnia mężczyźni wyławiają z rzeki kobietę i jej małą córkę. Okazuje się, że są Żydówkami, które uciekły z Warszawy, w której nie mogły dalej się ukrywać. Leon podejmuje heroiczną walkę o ich przetrwanie. Daje kobietom schronienie w swoim domu ryzykując życiem własnej rodziny.

„Ciotka Hitlera” jest filmem oszczędnym. Celowo dążyliśmy do takiej formy, aby zbytnie epatowanie środkami inscenizacyjnymi nie przesłoniło rzeczy najistotniejszych, nie odebrało możliwości zadania sobie tych najważniejszych pytań – mówi Michał Rogalski, reżyser filmu „Ciotka Hitlera”.

Za scenariusz filmu odpowiedzialny był Wojciech Tomczyk. W rolach głównych wystąpili: Piotr Kaźmierczak, Marta Ścisłowicz, Małgorzata Pyziak, Sebastian Pawlak, Michał Pietruś, Kuba Guszkowski, Joanna Gonschorek, Juliusz Krzysztof Warunek, Stefan Pawłowski i Dariusz Majchrzak.

Premiera 25 czerwca.

Cudak

Roman Cudakowski, dla przyjaciół Cudak, gra w kapeli na weselach i miejskich imprezach. W czasie okupacji muzykowi nie wiedzie się dobrze. Szansą na zarobek stają się wstępy w lokalu dla Niemców. Ci nie wyobrażają siebie jednak orkiestry bez skrzypka. Wówczas Cudak na koncerty wyprowadza z getta uzdolnionego Szymona Akermana, z którym przed wojną nie żył w zgodzie. W nowej rzeczywistości obydwaj nawzajem siebie potrzebują. Pewnego dnia Roman decyduje się na stałe zabrać z getta skrzypka z jego rodziną, by ukrywać ich z narażeniem życia w swoim domu.

Kiedy staje się wobec tematu takiego jak Holokaust, reżyser musi podjąć kilka istotnych decyzji, aby z jednej strony powiedzieć coś nowego na temat, który od lat jest obecny w kulturze, z drugiej zaś – aby nie popaść w odrętwienie spowodowane skalą ludzkiego cierpienia i faktem, że realizowana historia opiera się na faktach – mówi Anna Kazejak, reżyserka filmu.

Scenariusz filmu „Cudak” przygotował Marek Kreutz. W obsadzie znaleźli się: Kazimierz Mazur, Andrzej Kłak, Diana Zamojska, Natalia Skrzypek, Ninel Kos, Agnieszka Sienkiewicz-Gauer, Hubert Sycz, Mateusz Król, Sebastian Ziomek, Andrzej Danieluk, Wojciech Błach i Waldemar Kotas.

Film „Cudak” trafi do kin 9 lipca.