Jacek Kurski

Jacek Kurski nie jest już prezesem zarządu TVP. Jest następca

rafs

Jacek Kurski stracił stanowisko prezesa zarządu Telewizji Polskiej. Odwołała go Rada Mediów Narodowych.

Według informacji portalu i.pl, RMN odwołała Jacka Kurskiego, a w jego miejsce powołała Mateusza Matyszkowicza, dotychczasowego członka zarządu Telewizji Polskiej. Zarząd telewizji publicznej ma od tej pory być jednooosobowy. Wspomnianą informację przekazał również poseł Robert Kwiatkowski, który jest w składzie organu odwołującego i powołującego zarząd mediów publicznych w Polsce. Dodał, że nie będzie konkursu na to stanowisko.

Jacek Kurski był prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 do 2022 roku z przerwą w 2020 roku, kiedy to przez 5 miesięcy ze względu na sytuację polityczną zastępował go członek zarządu Maciej Łopiński. Kurski następnie ponownie został członkiem zarządu, a w sierpniu 2020 roku ponownie został prezesem telewizji publicznej. Według informacji „Rzeczypospolitej”, ustępujący prezes ma zostać członkiem rządu.

Kurski potwierdził te informacje. Dodał, że decyzja została podjęta w porozumieniu z jego środowiskiem politycznym.

Kim jest nowy prezes Telewizji Polskiej?

Mateusz Matyszkowicz od 2019 roku jest członkiem zarządu Telewizji Polskiej. To redaktor naczelny czasopisma „Fronda Lux”, w latach 2016-2017 szefował TVP Kultura (prowadził tam program „Chuligan literacki”), a w 2017-2018 TVP1. Jest członkiem jury Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego.