„Kartoteka” Różewicza w Radiowej Dwójce. Andrzej Seweryn i Anna Cieślak w obsadzie

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: mbog

W roku obchodów stulecia niepodległości Polski Program 2 Polskiego Radia we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie prezentował najważniejsze dzieła w historii polskiej dramaturgii. Cykl „Polski w Dwójce – czytamy dramaty stulecia” zakończy prezentacja „Kartoteki” Tadeusza Różewicza.

„Kartotekę” Tadeusza Różewicza opublikowano w miesięczniku „Dialog” w 1960 roku. Dzieło doczekało się kilkudziesięciu wystawień w polskich i zagranicznych teatrach. Różewicz w wielu wątkach dramatu wyraźnie nawiązywał do przeżyć wojennego pokolenia, do którego sam należał. Główny bohater jest ukazany w powojennej rzeczywistości – w wieku 7, 38 i 40 lat.

Reżyserem spektaklu Polskiego Radia jest Artur Tyszkiewicz. W roli narratora występuje Andrzej Seweryn. Dodatkowo w obsadzie sztuki są m.in.: Piotr Bajtlik, Tomasz Drabek, Izabella Bukowska, Anna Cieślak i Lidia Sadowa.

Emisja spektaklu w radiowej Dwójce oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl (transmisja wideo) 16 grudnia o godzinie 18:00. Niedzielne słuchowisko poprzedzi rozmowa Małgorzaty Szymankiewicz o dramacie Różewicza w „O wszystkim z kulturą”. Gośćmi audycji będą profesor Barbara Osterloff oraz profesor Jacek Kopciński. Program pojawi się na antenie Programu 2 Polskiego Radia w środę 12 grudnia o godzinie 17:30.

W ramach prezentacji serii premier „Polski w Dwójce – Czytamy dramaty stulecia” od maja na scenie Teatru Polskiego i na antenie Dwójki wystawione i wyemitowane zostały polskie dramaty powstałe po 1918 roku. Były to: „Kurka wodna” Stanisława Ignacego Witkiewicza (reż. Anna Wieczur-Bluszcz), „Lalek” Zbigniewa Herberta (reż. Dariusz Błaszczyk), „Garbus” Sławomira Mrożka (reż. Jerzy Schejbal), „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego (reż. Łukasz Lewandowski) i „Żeglarz”Jerzego Szaniawskiego (reż. Wawrzyniec Kostrzewski).