Koncert Damiana Ukeje w radiowej Trójce w rocznicę Powstania Warszawskiego

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: mbog

1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego radiowa Trójka zaprasza na specjalny koncert. Damian Ukeje zinterpretuje poezję K. K. Baczyńskiego, artysty czasu wojny.

Damian Ukeje dał się poznać polskiej publiczności w 2011 roku, gdy trafił do programu „The Voice Of Poland”. Niecały rok później ukazał się debiutancki album sygnowany nazwiskiem wokalisty. Pod koniec września 2016 roku ukazała się płyta „UZO”. Nazwa ta pochodzi z języka nigeryjskiego, a dokładnie z dialektu Igbo i oznacza „drogę”. Niedawno nagrał utwór „Bez imienia”, który jest zapowiedzią albumu poświęconego twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

To była odskocznia od codzienności i wyjście ze strefy komfortu. Zawsze ceniłem sobie polską poezję, posiadam też zbiory wierszy różnych artystów, ale nie spodziewałem się, mówiąc szczerze, że sięgnę po pisanie muzyki do wierszy któregoś z nich. A jednak tak się stało… Bardzo się z tego cieszę, bo nie dość, że mamy rok Baczyńskiego, to jeszcze jego wiersze są mi naprawdę bliskie – mówi Damian Ukeje.

Podczas koncertu dedykowanemu poecie i żołnierzowi Powstania Warszawskiego na scenie Muzycznego Studia im. Agnieszki Osieckiej wokaliście towarzyszyć będą: Miłosz Oleniecki (pianino), Artur Lipiński (perkusja), Filip Jurczyszyn (gitara basowa), Michał Sołtan (gitara elektryczna, wokal), Rafał Dubicki (trąbka w trzech utworach), Alicja Baranowska (l skrzypce), Monika Sobkiewicz-Hirsch (ll skrzypce), Magdalena Krawczyk (altówka), Zuzanna Stradowska (wiolonczela).

Emisja koncertu w niedzielę, 1 sierpnia od godziny 19.05 na antenie radiowej Trójki. Wydarzenie będzie można również obejrzeć na stronie internetowej stacji, Facebooku oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.