Koncert „Łączy nas pamięć” w TVP3 i TVP Kultura

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

19 kwietnia minie 75 lat od wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. W rocznicę tego wydarzenia o godzinie 20 odbędzie się specjalny koncert na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Transmisja w TVP3 i TVP Kultura.

W programie wydarzenia znajduje się m.in. IV część IX symfonii Ludwiga van Beethovena. Zostanie ona zagrana przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia oraz Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Jose Maria Florêncio. Partie solowe wykonają Monika Mych-Nowicka, Małgorzata Pańko-Edery, Rafał Bartmiński oraz Artur Janda. W drugiej części koncertu po raz pierwszy zostanie zaprezentowana kompozycja Radzimira Dębskiego napisana specjalnie z okazji rocznicy. Finałowym utworem będzie „Nigdy nie mów, że idziesz w ostatnią drogę”. Ta piosenka, która stała się nieformalnym hymnem żydowskiego oporu, zabrzmi w trzech językach: jidysz, polskim i hebrajskim.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w TVP3 i TVP Kultura od 20:00. Powtórkę koncertu będzie można zobaczyć o 22:30 w TVP2 oraz o 22:50 w TVP Polonia.

Organizatorem koncertu „Łączy nas pamięć” jest Muzeum Historii Żydów Polskich. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.