Koniec bojkotu. Prawo i Sprawiedliwość wraca do publicystyki w Telewizji Polskiej

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Politycy największej partii opozycyjnej kończą z bojkotem mediów publicznych. Wracają tym samym do emitowanych tam programów.

Prawo i Sprawiedliwość wraca do publicystyki w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu. Zapowiedział to we wpisie na portalu X w czwartek, 21 marca Rafał Bochenek, rzecznik partii. Zamieścił go w związku ze 100 dniami trzeciego rządu Donalda Tuska. Podkreślił to, co nie udało się rządowi i co nie zostało uchwalone. Zaznaczył tym samym stanowisko partii.

Wobec powyższego, decyzją Prezydium Komitetu Politycznego PiS nasi politycy będą uczestniczyli w programach ogólnopolskich mediów rządowych, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie odkłamywać zafałszowywaną tam rzeczywistość. W żadnym wypadku nie oznacza to akceptacji sposobu przejęcie mediów publicznych! Nasza obecność wynika z obowiązku wobec Polaków, którzy zasługują na prawdę i rzetelny obraz aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce pisze Rafał Bochenek na X.

Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS będzie gościem poranka w TVP Info w piątek, 22 marca o 7:10. Program poprowadzi Roch Kowalski.

Programom informacyjnym mediów publicznych od wielu lat zarzucane jest sprzyjanie aktualnemu rządowi, a przez to stronniczość i brak obiektywizmu. Gwałtowny wzrost negatywnej oceny publicznych mediów osiągnięto w latach 2016-2023, kiedy to Telewizją Polską i Polskim Radiem zaczęli rządzić nominaci z Prawa i Sprawiedliwości. W programach publicystycznych TVP Info stawiano wariant dwóch/trzech gości z PiS, dwóch z opozycji i prowadzący.

Jak wyglądał bojkot TVP przez Prawo i Sprawiedliwość?

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przestali być obecni jako goście programów TVP Info od momentu restartu kanału 29 grudnia 2023 roku. 9 dni wcześniej kanał będący pod władaniem ludzi sprzyjających PiS wyłączono podczas trwających zmian w mediach publicznych. Politycy przenieśli się między innymi do Telewizji Republika. Miejsce przy stole dla polityka Prawa i Sprawiedliwości w takich programach TVP jak „Forum” czy też „Woronicza 17” pozostawało puste.

Bojkot TVP przez PiS był jednak niepełny, ponieważ w programach emitowanych z Parlamentu Europejskiego wielokrotnie gościli europosłowie największej partii opozycyjnej. Niektórzy politycy ugrupowania udzielali również wypowiedzi dla programów informacyjnych „19:30” i „Panorama”.