Konkurs Piosenki Eurowizji 2023 odbędzie się w Wielkiej Brytanii

  • Telewizja
Autor: rafs

Wielka Brytania zorganizuje Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku. BBC doszło do porozumienia z EBU.

Konkurs odbędzie się w imieniu ukraińskiego nadawcy publicznego i zostanie wyprodukowany przez BBC. Nie może on się odbyć w Ukrainie z powodu trwającej tam wojny i niemożności zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, fanom i uczestnikom konkursu. Procedura wyłonienia miasta-organizatora rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu.

Jesteśmy niebywale wdzięczni, że BBC podjęło się organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji w Wielkiej Brytanii w 2023 roku. BBC podejmowało organizacji w imieniu innych zwycięskich krajów w czterech poprzednich okazjach. Kontynuując tradycję solidarności, wiemy, że przyszłoroczny konkurs będzie pokazem kreatywności i umiejętności jednego z najbardziej doświadczonych nadawców publicznych w Europie, wraz z Ukrainą, która będzie reprezentowana podczas wydarzenia – mówi Martin Österdahl, dyrektor wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji

Ukraina automatycznie w finale, ukraińskie elementy na scenie

Według informacji przekazanych przez Europejską Unię Nadawców, Ukraina otrzyma automatyczny awans do finału, razem z krajami „Wielkiej Piątki”.

Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku nie odbędzie się w Ukrainie, ale z wsparciem dla Ukrainy. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom z BBC za pokaz solidarności z nami. Jestem przekonany, że razem będziemy mogli dodać ukraińskiego ducha do tego wydarzenia i jeszcze raz zjednoczyć Europę wśród wartości pokoju, wsparcia, świętowania różnorodności i talentumówi Mykoła Czernotyckij, prezes zarządu UA:PBC

Dodatkowo, BBC i UA:PBC będą pracować nad tym, by na scenie podczas konkursu pojawiły się elementy związane z Ukrainą. Trwają ponadto prace nad logiem konkursu w 2023 roku, które ma odzwierciedlać wyjątkowe okoliczności organizacji konkursu.

Wielką przykrością jest to, że nasi koledzy i przyjaciele w Ukrainie nie mogą zorganizować przyszłorocznego konkursu. Pytanie o organizację największego konkursu muzycznego na świecie jest wielkim przywilejem. BBC jest skupione na stworzeniu wydarzenia jako prawdziwej refleksji nad ukraińską kulturą wraz z pokazem  różnorodności brytyjskiej muzyki i kreatywności. BBC rozpocznie teraz proces poszukiwania miasta-organizatora, który stworzy jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń w 2023 roku w Wielkiej Brytanii – mówi Tim Davie, dyrektor generalny BBC.

BBC organizatorem konkursu

Wielka Brytania, a konkretnie BBC będzie organizatorem finału Eurowizji pierwszy raz od 1998 roku. Wtedy odbył się on w Birmingham za sprawą triumfu Katrina and the Waves w 1997 roku piosenką „Love Shine a Light”. Konkurs w 1998 roku wygrała Dana International z Izraela piosenką „Diva”. Poprzednio Wielka Brytania organizowała konkursy w Londynie w 1960, 1963, 1968 i 1977 roku, Edynburgu w 1972, Brighton w 1974 i Harrogate w 1982 roku. BBC wysłała w 2022 roku Sama Rydera z utworem „Space Man”. Piosenka zdobyła łącznie 466 pkt i zajęła drugie miejsce. W Polsce nadawcą konkursu jest Telewizja Polska.