Konkurs Piosenki Eurowizji 2024 odbędzie się w Malmoe

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Szwedzi wybrali już miasto-organizatora Konkursu Piosenki Eurowizji w 2024 roku.

Szwedzka telewizja publiczna poinformowała, że Malmoe zorganizuje konkurs w 2024 roku. Miasto było już gospodarzem wydarzenia w 1992 roku (triumf Irlandii z utworem „Why Me?”) i 2013 roku (zwycięstwo Danii z utworem „Only Teardrops”). Konkurs w 2013 roku był organizowany dzięki zwycięstwu Loreen z utworem 'Euphoria” w 2012 roku w konkursie w Baku, w Azerbejdżanie.

Europejska Unia Nadawców jest podekscytowana, że Malmoe zostało wybrane gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji 2024. Miasto ma wyjątkowe miejsce w historii konkursu, ponieważ pierwszy raz gościło go w 1992, a następnie w 2013 roku, dzięki ostatniemu zwycięstwu Loreen. Jesteśmy podekscytowani z powrotu do tego dynamicznego miasta, które pokazało, że miejsca i infrastruktura mogą perfekcyjnie ugościć największe wydarzenie muzycznego na świecie […]. Mam pełne przekonanie, że Malmoe ma zdolności, by stworzyć niezapomniane wydarzenie, w które zabiorą fanów, artystów i widzów na całym świecie. Razem z SVT stworzymy wyjątkową celebrację, muzyki, jedności i różnorodności, która podbije świat w maju 2024 rokumówi Martin Osterdahl, dyrektor wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji

Eurowizja 2023 – kto wygrał?

Zwycięstwo w finale 67. Konkursu Piosenki Eurowizji odniosła reprezentantka Szwecji Loreen z utworem „Tattoo”. Otrzymała 340 punktów od jury i 243 punktów od widzów, uzyskując w sumie 583 punktów. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w 2023 roku w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii.

W 2022 roku rywalizację wygrał ukraiński zespół Kalush Orkestra z utworem „Stefania”. Z uwagi na brak możliwości organizacji konkursu w Ukrainie przez trwającą wojnę, produkcją sygnału zajęła się Wielka Brytania i BBC. W Polsce transmisję z konkursu przeprowadziła Telewizja Polska. Na ten moment nie wiadomo, czy polski nadawca przystąpi do konkursu w 2024 roku.