Koteluk, Mozil, Waglewski i Zalewski w hołdzie Herbertowi

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: mbog

22 grudnia po godzinie 20:00 w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert „Herbert 3.0”. Artyści reprezentujący różne gatunki muzyczne wykonają wiersze Zbigniewa Herberta. Zaproszenia na wydarzenie można zdobyć na antenie Trójki.

Z okazji 20. rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta Program 3 Polskiego Radia, Fundacja Świętego Mikołaja i Narodowe Centrum Kultury przygotowały program specjalnego koncertu, w którym wystąpią artyści młodego i średniego pokolenia. Zaproszenie do wzięcia udziału w koncercie „Herbert 3.0” przyjęli: AbraDab, Mela Koteluk, Król, Limboski, Czesław Mozil, Skubas, Justyna Święs (The Dumplings), Wojciech Waglewski i Krzysztof Zalewski.

Poprosiliśmy ich o napisanie muzyki i zinterpretowanie wybranego przez siebie wiersza Poety. Wszyscy zaproszeni zareagowali z ogromnym entuzjazmem i nie tyle „odrobili” zadanie, co wręcz zaskoczyli nas świeżym, nietuzinkowym podejściem do twórczości Herberta – mówi Piotr Metz, szef muzyczny radiowej Trójki i współtwórca przedsięwzięcia.

Przyjacielem wydarzenia jest autor tekstów i wokalista Paweł „Pablopavo” Sołtys. Artystycznym opiekunem przedsięwzięcia jest Miłosz Wośko – kompozytor i producent, który czuwał nad spójnością aranżacyjną projektu. Z kolei akompaniament zapewnią: pięcioosobowy zespół muzyczny, kameralna orkiestra smyczkowa złożona z muzyków orkiestry Aukso (12 osób) oraz czteroosobowa sekcja dęta.

Komponowanie do poezji wymaga nieszablonowego podejścia do formy muzycznej – ponieważ wiersze Zbigniewa Herberta często mają formę wiersza białego. Stąd towarzysząca nam myśl, by – zachowując jednocześnie komunikatywność powstających utworów – odwołać się do środków charakterystycznych dla muzyki poważnej, teatralnej, czy filmowej, gdzie pojęcie formy jest znacznie bardziej pojemne niż w piosence – wyjaśnia Miłosz Wośko. – Wybór artystów też nie jest przypadkowy. Zaprosiliśmy solistów, którzy jednocześnie są aktywnymi twórcami, kompozytorami piosenek (czasem też innych form muzycznych) i większości mają na swoim koncie własne działania literackie. Taki dobór wykonawców gwarantuje szacunek dla słowa, a jednocześnie świeże muzycznie i wykonawczo podejście do poezji Zbigniewa Herberta – dodaje Miłosz Wośko, opiekun muzyczny wydarzenia

Koncert będzie transmitowany na antenie radiowej Trójki w sobotę 22 grudnia o godzinie 20:05. Wydarzenie zostanie także zarejestrowane i wydane na płycie.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przygotowany we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja i Narodowym Centrum Kultury.