Lądowanie sondy InSight na Marsie z „Gazetą Wyborczą”

  • Internet
  • Agora
Autor: mbog

W poniedziałek 26 listopada na Marsie wyląduje sonda InSight, która jako pierwsza w historii ma zbadać wnętrze tej planety. „Gazeta Wyborcza” udostępni na profilu na Facebooku transmisję z tego wydarzenia z komentarzem popularyzatora astronomii Karola Wójcickiego.

Lądowanie sondy InSight na Marsie rozpocznie dwuletnią misję, dzięki której być może uda się dowiedzieć, czy „Czerwona Planeta” powstała z tej samej materii co Ziemia.

„Gazeta Wyborcza” umożliwi śledzenie lądowania sondy InSight na Marsie. 26 listopada na Facebooku pokaże transmisję z tego wydarzenia. Relacja rozpocznie się o godzinie 20:15 polskiego czasu. Wejście sondy w atmosferę Marsa nastąpi o godzinie 20:47, a lądowanie na „Czerwonej Planecie” o 20:53. Komentarz zapewni popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy Karol Wójcicki, który prowadzi program wideo „Z głową w gwiazdach” na Wyborcza.pl.

Wystrzelona w maju br. sonda po 6 miesiącach osiągnie swój cel. Proces lądowania odbędzie się jednak bez udziału człowieka. Zdana na siebie sonda będzie musiała przetrwać trudny proces hamowania w marsjańskiej atmosferze, opadanie na spadochronach i aktywne lądowanie z wykorzystaniem silników rakietowych. Cały proces zajmie ok. 7 minut, a świat będzie mógł się temu jedynie biernie przyglądać, nasłuchując sygnałów docierających z Marsa – tłumaczy Karol Wójcicki.

Natomiast 23 listopada (piątek) o godzinie 20:00 na Wyborcza.pl pojawi się kolejny odcinek „Z głową w gwiazdach”. Karol Wójcicki opowie więcej na temat samej sondy InSight. Wspomni też o polskim wkładzie w misję i przygotowaniach do pierwszego od 2012 roku lądowania NASA na Marsie.

Program wideo „Z głową w gwiazdach” zadebiutował na Wyborcza.pl we wrześniu 2018 roku. W trakcie audycji na żywo Karol Wójcicki wspólnie z widzami ogląda i tłumaczy zjawiska na niebie. W programie jest także miejsce na autorski przegląd wydarzeń astronomicznych oraz oglądanie nieba przez superteleskop. Program można oglądać w co drugi piątek o godzinie 20:00.