Likwidacja TVP i Polskiego Radia nie została wpisana do KRS. Reakcja ministerstwa

  • Polskie Radio
  • TVP
Autor: rafs

Sąd rejestrowy w Warszawie wydał dwie ważne decyzje.

Dotyczą one niewpisania likwidacji spółek Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Decyzje podjęto w poniedziałek, 22 stycznia. W uzasadnieniu wskazano na wątpliwości co do zgodności z prawem tych ruchów. Wcześniej ten sam sąd odrzucił rejestrację nowych prezesów spółek z nadania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wielu ekspertów miało wątpliwości co do takiego wprowadzenia prezesów spółek przez ministerstwo. Bartłomiej Sienkiewicz w komunikatach – podobnie jak w przypadku ogłoszenia niekonstytucyjności przez TK ruchów ministra – stwierdził, że decyzja nie wywołuje skutków prawnych, ponieważ są nieprawomocne i przysługuje od nich odwołanie.

Sądy w miejscach, gdzie są regionalne placówki Polskiego Radia stopniowo akceptują wnioski o stan likwidacji dla lokalnych spółek Polskiego Radia.

W sądzie rejestrowym w Warszawie wciąż na rozpatrzenie oczekują wnioski Rady Mediów Narodowych o wpisanie „p.o. prezesa TVP” Macieja Łopińskiego oraz o wpisanie „prezesa TVP” Michała Adamczyka i Tomasza Owsińskiego w zarządzie. Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej” Marek Mikołajczyk spodziewa się takiego ruchu w wykonaniu sądu, a także idącego za tym ogromnego chaosu.

Profil TVP Info w portalu X powrócił.

Popołudniu w poniedziałek, 22 stycznia powrócił profil TVP Info na portalu X. Konto wcześniej było zarządzane przez pracowników związanych z poprzednimi władzami publicznego nadawcy. Przejęcie profilu było skomplikowane z powodu wpisania prywatnego adresu e-mail w ustawieniach konta.

Administratorami konta „TOP TVP Info” są nadal osoby pracujące w TVP przed 20 grudnia. Do niedawana zamieszczane tam były fragmenty wypowiedzi z anteny informacyjnej. Obecnie konto służy do przekazywania informacji niewygodnych dla obecnej koalicji rządzącej.