„Marsz 4 czerwca” w TV i internecie. Jak relacjonowały to największe media?

  • Internet
  • Telewizja
  • Agora
  • Interia
  • Onet
  • Polsat
  • TVN Warner Bros. Discovery
  • TVP
  • WP
Autor: rafs

W Warszawie odbył się „Marsz 4 czerwca” w 34. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu.

Demonstracja organizowana jest przez Koalicję Obywatelską, ale uczestniczyli w niej także politycy związani z innymi ugrupowaniami opozycji sejmowej.

Marsz z transmisją także na głównej antenie TVN

TVN24 transmisję rozpoczęło o godzinie 11:40. Wieczorem, w sobotę, 3 czerwca poinformowano, że relację z marszu pokaże również darmowa telewizja TVN. Tradycyjnie już była to retransmisja programu TVN24, ale bez logo ekranowego stacji i paska informacyjnego u dołu ekranu. Stacje wyemitowały przemówienia, a także wypowiedzi uczestników demonstracji. W otwartej telewizji wydarzenie było transmitowane do godziny 15:56. Potem wyemitowano „Co za tydzień!” i „Ugotowanych w parach”. Kanał TVN24 pokazał obszerny skrót marszu o godzinie 20:00. Ponadto, o 18:00 wyemitowano specjalne wydanie „Loży prasowej”.

fot. TVN/Player

Polsat News nadawał marsz z przerwą na „Wydarzenia 12:50” i „15:50”. Wcześniej goście w ramach „Czterech Stron Prasy” komentowali wydarzenia towarzyszące demonstracji. Po programie informacyjnym kanał należący do Polsatu pokazywał demonstrację z udziałem własnych kamer i reporterów stacji.

fot. Polsat News/Polsat Box Go

Tematy dotyczące marszu Koalicji Obywatelskiej poruszano w materiałach reporterów na antenie Wydarzeń 24. Kanał oferuje alternatywną ramówkę względem głównych stacji informacyjnych, pozbawioną bezpośrednich relacji reporterskich.

TVP Info i „Marsz nienawiści”

Kierowana przez partię rządzącą telewizja TVP Info nie relacjonowała na żywo demonstracji. Są nadawane rozmowy z publicystami, a na dole ekranu emitowane były czerwone belki. Wśród haseł są między innymi „Marsz nienawiści. Agresja i pogarda celebrytów opozycji” (PiS „promuje” marsz hasztagiem #MarszNienawisci i te hasło powiela także telewizja publiczna – przyp. redakcji), „Marsz nienawiści. Frasyniuk chce obalać ch*je”, „1992 – zatrzymali dekomunizację. 2023 – próbują zablokować derusyfikację”, a także „31. rocznica zdrady Polski przez Tuska i komunistów” (4 czerwca to także 31. rocznica przegłosowania wotum nieufności wobec rządu Jana Olszewskiego, wśród głosujący „za” był Donald Tusk – przyp. redakcji), „Ulica i zagranica wciąż jedynym pomysłem Tuska na wybory”.

Telewizja nie wyemitowała bezpośrednio żadnego z wystąpień na demonstracji. Ukazały się jednak m.in obszerne relacje z ogólnopolskiej parady kół gospodyń wiejskich w Opocznie z udziałem ministra rolnictwa.

Ze stacji sympatyzujących z obozem rządzącym wydarzenia nie można śledzić na antenach wPolsce 24, a także w Telewizji Republika. Obie anteny postawiły na emisje programu powtórkowego.

Marsz 4 czerwca w internecie

Marsz relacjonują także portale internetowe. Relacje na żywo oferują Onet, Interia, Wirtualna Polska, Gazeta.pl a także między innymi strony związane z tytułami prasowymi – „Rzeczpospolita” i „Gazeta Wyborcza”.

Na Twitterze trenduje od kilku dni hasztag #Marsz4czerwca.  Na godzinę 13:35 wysłano już ponad 58 tysięcy tweetów w tym temacie. W TOP10 jest również podnoszony przez środowiska Platformy Obywatelskiej hasztag #PolskaWNaszychSercach.