Miesiąc z Kingą Preis w TVP Kultura

  • Telewizja
  • TVP
Autor: MG

W lutym TVP Kultura zaprasza na trzy spektakle Teatru Telewizji z udziałem Kingi Preis, jednej z najpopularniejszych polskich aktorek. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć przedstawienie „Skowronek” Jeana Anouilha w reż. Krzysztofa Zanussiego, „Prześwit” Davida Hare’a w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz oraz „Przypadek Klary” Dei Loher w reż. Pawła Miśkiewicza.

Kinga Preis jest absolwentką wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jej tytułowa rola w sztuce „Kasia z Heilbronnu” Heinricha von Kleista w reżyserii Jerzego Jarockiego w 1994 roku roku została okrzyknięta przez krytyków jednym z najciekawszych debiutów dekady. Aktorka otrzymała wiele prestiżowych nagród teatralnych i filmowych (m.in. główna nagroda za rolę w „Przypadku Klary” Dei Loher na 42. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, pięć Orłów za role w filmach „Pod mocnym aniołem”, „W ciemności”,„Komornik”, „Wtorek” i „Cisza”, nagrody za drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za role w filmach „Poniedziałek” i „Komornik” oraz za główną rolę kobiecą w „Ciszy”).

Przed emisją spektaklu „Skowronek” Kinga Preis w rozmowie z Wojciechem Majcherkiem opowie o tym, czego szuka w postaciach, które gra i o swoich doświadczeniach pracy we wrocławskim Teatrze Polskim.

„Skowronek”, 6 lutego, godz. 20:20

Reżyseria: Krzysztof Zanussi

Jean Anouilh napisał dramat „Skowronek” w 1953 roku i do dziś dzieło to pozostaje jednym z najważniejszych w twórczości pisarza. Spektakl z Kingą Preis w roli Joanny d’Arc miał premierę w kwietniu 2000 roku i był debiutem Krzysztofa Zanussiego w Teatrze Telewizji.

„Prześwit”, 13 lutego, godz. 20:20 Reżyseria: Maria Zmarz – Koczanowicz

Kameralny dramat znanego angielskiego dramatopisarza i scenarzysty Davida Hare’a. Jedna doba, jedno pomieszczenie, dwoje dawnych kochanków, których dzieli różnica wieku, środowisk, w których się obracają i postawy wobec życia. Kindze Preis partneruje Jerzy Trela.

„Przypadek Klary”, 20 lutego, godz. 20:20

Reżyseria: Paweł Miśkiewicz

Rejestracja sztuki Dei Loher z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Ten multimedialny spektakl z muzyką hip-hopowego zespołu Grammatik to gorzka refleksja o pokoleniu trzydziestolatków, którzy na własnej skórze przekonują się, że świat jest bardziej skomplikowany, niż myśleli.

Spektakle Teatru Telewizji w ramach Miesiąca z Kingą Preis na antenie TVP Kultura we wtorki 6, 13 i 20 lutego o godz. 20:20.