Radiowa Trójka ponownie z listą przebojów. „Zerowe notowanie”

rafs

Program Trzeci Polskiego Radia powrócił do nadawania swojej listy przebojów. Tym razem nosi ona nazwę Lista Przebojów Trójki. Tak zwane „zerowe notowanie” odbyło się w piątek, 1 kwietnia, w dniu 60. urodzin Trójki.

Audycję będą prowadzić Łukasz Ciechański i Tomasz Miara. Ma być nadawana co piątek od godziny 19:05 do 22:00, czyli w godzinach dawnej LP3. Ogłoszono jednocześnie, że numeracja będzie prowadzona od zera. Pierwsze notowanie ma numer 0 i zawiera najpopularniejsze utwory w serwisach streamingowych w ubiegłym tygodniu oraz na światowych listach przebojów. Nadano je w dniu 60. urodzin Programu Trzeciego, czyli w piątek 1 kwietnia o godzinie 20:00. Lista ma też inny skrót, niż ta nadawana w latach 1982-2020 – nie LP3, lecz LPT. Oznacza to, że LP3 zakończyła się na 1999. notowaniu. Następne notowania LPT mają zawierać 30 utworów i 3 propozycje. Słuchacze będą mogli oddawać swoje głosy, wysyłając SMS pod numer 71335 (1,23 złotych z VAT), w treści wpisując numer utworu. Głosować można od rozpoczęcia audycji w piątek do następnego piątku do godziny 12:00. Wyniki notowań można znaleźć na stronie internetowej rozgłośni.

Historia Listy Przebojów Programu Trzeciego

Listę przebojów Programu Trzeciego była nadawana od 1982 do 2020 roku na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia w piątkowe wieczory od 19:00 do 22:00. Notowania prezentowali Piotr Baron i Marek Niedźwiecki. Nadawano je nie tylko ze studia przy Myśliwieckiej 3/5/7, ale także z różnych miejsc w Polsce np. z Krakowa, Wrocławia, Karpacza. Lista przebojów spadła z anteny po swoim 1998. notowaniu z 15 maja 2020 roku, w którym wygrał utwór Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”. Władze Polskiego Radia je unieważniły, zarzucając manipulację przy głosowaniu. To doprowadziło do kolejnych odejść z Programu Trzeciego, w tym do rexygnacji prowadzącego listy Marka Niedźwieckiego (obecnie Radio 357). Głosowano jednak na notowanie numer 1999, które miało odbyć się 22 maja 2020 roku. W nim także wygrał utwór Staszewskiego. Notowania jednak nie wyemitowano, nadając w zamian różne utwory, w tym te związane z Listą przebojów Programu Trzeciego (playlistę bez prezentera rozpoczęła i zakończyła instrumentalna wersja „The Look of Love”).