„Nadberezyńcy” od 21 lutego w Radiowej Dwójce – czyta Adam Ferency

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: rafs

Od środy, 21 lutego, Adam Ferency będzie na antenie Radiowej Dwójki czytał powieść Floriana Czarnyszewicza „Nadberezyńcy”. Powieść Floriana Czarnyszewicza będzie emitowana w Dwójce, w ramach cyklu „Książka do słuchania” od poniedziałku do piątku o godzinie 19:00. Książka w opracowaniu Anny Lisieckiej, będzie czytana przez Adama Ferencego, aktora filmowego i teatralnego.

Powieść „Nadberezyńcy” usytuowana jest w drugiej dekacie XX wieku. Akcja dzieje się na ziemiach pomiędzy rzekami Berezyna i Dniepr. Sama powieść traktuje o szlachcie zagrodowej z początku XX wieku, a także o wątkach autobiograficznych autora. Czarnyszewicz wywodził się bowiem ze szlachty osiadłej na tych ziemiach, której car ukazem odebrał przywileje. Podczas odrodzenia narodowego w 1906 roku, car przywrócił nauczanie języka polskiego oraz możliwość wiary katolickiej.

Brał udział w I wojnie światowej, w korpusie pod dowództwem Józefa Dowbór-Muśnickiego. „Nadberezyńcy” ukazali się na emeryturze autora, w 1942 roku, dzięki wsparciu Polonii argentyńskiej, gdzie autor po wojnie zamieszkał.  Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.