Nie żyje Elżbieta II. Reakcje w mediach polskich i zagranicznych

  • Telewizja
Autor: rafs

W wieku 96 lat zmarła Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii. Następcą został jej 73-letni syn, Karol, który przybrał jako król imię Karol III. Polskie i zagraniczne media informują na temat wydarzeń po jej śmierci.

Informację podała rodzina królewska na Twitterze. Zaraz po niej, o godzinie 19:31 wiadomość przekazała telewizja BBC ustami Huw Edwardsa. Dziennikarz pełnił swój dyżur od godziny 15:00 do 18:00 i ponownie od 19:00 czasu polskiego. Internauci zwracali uwagę na jego ubiór, ponieważ od początku swojego dyżuru miał ubrany czarny krawat. Według wytycznych operacji „London Bridge”, pokrywało się to z tym, co było zapisane.

fot. BBC News

Po przekazaniu informacji na kanałach BBC w ramach biuletynu „BBC News from London” nadano hymn państwowy ze zdjęciem Elżbiety II.

Brytyjskie telewizje przerwały nadawanie normalnego programu. BBC One nie emitowało normalnego programu od popołudnia, kiedy podano informację o złym stanie zdrowia królowej. Drugi kanał przełączył się na BBC News w związku z ogłoszeniem śmierci. BBC Three i BBC Four wieczorem w czwartek, 8 września przerwało nadawanie. Obecnie na antenach BBC, ITV, Channel 4 i Channel 5 trwają wydania specjalne dotyczące śmierci brytyjskiej monarchini.

Sky News również wyemitowało hymn państwowy po przekazaniu informacji o śmierci królowej. Wszystkie stacje grupy Sky zaczęły nadawać program kanału informacyjnego, włącznie z kanałami Sky Sports.

fot. YT Sky News

Zagraniczne stacje informacyjne

Swój program przerwały także amerykańskie stacje telewizyjne dużych sieci, tj. ABC, NBC czy CBS.

fot. YT NBC News NOW

W niemieckiej telewizji informację podano między innymi na kanale Tagesschau 24. Na antenie Das Erste nadano specjalne wydanie Tagesschau, a o godzinie 20:15 wyemitowano program „Brennpunkt”, który jest nadawany w ważnych momentach dla niemieckiej i zagranicznej polityki. We Francji specjalne wydanie programu rozpoczęły m.in. stacje BFM TV czy LCI.

fot. YT tagesschau
fot. YT BFM TV

Polskie kanały informacyjne

Z polskich stacji informacyjnych najszybciej emisję przerwało TVN24. Informację przekazał o 19:31 Krzysztof Górlicki. Następnie rozpoczęło się specjalne wydanie „Faktów po Faktach”, a potem „Kropki nad i”. Z naszych informacji wynika, że specjalny program trwać będzie do późnych godzin nocnych. Później stacja pokaże dokument o Królowej Elżbiecie II.

fot. TVN24/Polsat Box Go

Polsat News przekazał informację podczas programu „Gość Wydarzeń”. Następnie nadano materiał wspomnieniowy Agnieszki Laskowskiej. O godzinie 20:00 rozpoczęto specjalne wydanie „Debaty dnia”, które poprowadziła Agnieszka Gozdyra.

fot. Polsat News/Polsat Box Go

TVP Info przerwało emisję „Wiadomości” o 19:36, by nadać informację o śmierci. Następnie rozpoczęto wydanie specjalne, które potrwało do godziny 20:00. Wówczas rozpoczął się „Gość Wiadomości” z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau. Potem nadano konferencję premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, co też uczyniły inne anteny.

fot. TVP Info/TVP Stream

Natomiast TVP2 zamiast „Barw szczęścia” i „Ojca Mateusza” wyemitował film „Królowa”. Specjalne programy i dokumenty można było obejrzeć również na innych antenach nadawcy publicznego.