Nowa odsłona portalu internetowego Rzeczpospolitej

  • Internet
Autor: mbog

2 września wystartowała nowa odsłona portalu internetowego rp.pl. Zmianie uległ nie tylko wygląd i układ witryny, ale również cała platforma technologiczna, na której jest ona zbudowana.

Gruntownej przebudowie uległy układ i konstrukcja strony widoczne dla użytkownika. Zmniejszono liczbę odnośników na stronie głównej, dzięki czemu serwis szybciej się ładuje. Wprowadzono też nowe menu. Ponadto, dla większego podkreślenia powiązania wizualnego witryny rp.pl z ponad 100-letnią marką, jaką jest Rzeczpospolita, zmieniona została podstawowa czcionka portalu na tą kojarzoną z drukowaną wersją dziennika.

Nowa strona nie pozostawia czytelnikom żadnych wątpliwości, że dla nas „content is king”. Wiarygodne informacje, opiniotwórcza publicystyka i rzetelne treści narzędziowe zajmują na niej należne im miejsce. Struktura strony została dopasowana do potrzeb naszych użytkowników i jest atrakcyjna dla nowych, dając im komfort czerpania kompleksowej wiedzy o wydarzeniach ekonomicznych, prawnych oraz politycznych w Polsce i na świecie – mówi Cezary Szymanek, redaktor naczelny rp.pl.

Portal rp.pl
fot. rp.pl

Witryna rp.pl w nowej odsłonie jest oparta na stworzonym od podstaw systemie zarządzania treścią (CMS) oraz wdrożonych wcześniej dedykowanych systemach e-commerce i paywall. Jak informuje właściciel, przebudowany CMS umożliwia pracę wszystkich działów redakcji z zachowaniem wszystkich struktur produkcyjnych, począwszy od dziennikarzy, po korektę i wydawców. Docelowo pisanie, edytowanie, a następnie publikowanie treści będzie się odbywało przy wykorzystaniu przeglądarki internetowej niezależnie od docelowych kanałów, jakimi będą serwis internetowy, aplikacja mobilna, wydanie papierowe czy archiwum.

Wdrożenie wykorzystującej najnowsze trendy projektowe i technologiczne witryny rp.pl opartej na całkowicie nowym systemie CMS i wcześniej uruchomionych dedykowanych systemach e-commerce i paywall jest kamieniem milowym w rozwoju oferty cyfrowej spółki – mówi, Tomasz Jażdżyński, prezes zarządu Gremi Media S.A. – Nowa infrastruktura pozwoli nam dowolnie kształtować i kreować produkty zarówno od strony mediowej, jak i komercyjnej. Dzięki temu już wkrótce włączymy się na poważnie do wyścigu o subskrybentów płatnych dostępów do witryn informacyjnych.

Projekt nowej witryny i systemu CMS został opracowany wewnętrznie przez specjalistów Gremi Media z działów Nowe Media i IT. Oprogramowanie wykonała krakowska firma Quantoo. Docelowo na nowe systemy zostaną przeniesione również pozostałe witryny wydawnictwa, takie jak m.in. parkiet.com czy sportdziennik.com.