Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim w TVN

  • Telewizja
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: mab

TVN Warner Bros. Discovery z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim zaprasza na specjalne programy na antenie TVN24. Ponadto grupa została partnerem wystawy „Wokół nas morze ognia” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

16 kwietnia, w niedzielę o godzinie 20:00 na antenie TVN24 odbędzie się debata poświęcona 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Stacja przybliży historię utworzenia getta, jak doszło do zrywu i czym to skutkowało. Głos zabiorą badaczki getta z Muzeum POLIN i Żydowskiego Instytutu Historycznego. W studiu wśród gości pojawi się także Patrycja Sawicka – wieloletnia przyjaciółka i opiekunka ostatniego dowódcy powstania w getcie Marka Edelmana. Ostatnia część debaty – „Pamięć” – powstała we współpracy z Muzeum POLIN. Tu bohaterami będą przede wszystkim mieszkańcy małych regionów i miejscowości, którzy pielęgnują pamięć o żydowskiej historii w swoim rejonie.

Stacja wyemituje także wiele reportaży i dokumentów, a w studiu pojawi się m.in. malarka i pisarka Roma Ligocka i syn Marka Edelmana, Aleksander. TVN24 przypomni również ważne niegdyś miejsca w getcie. Dziennikarze stacji opowiedzą o codziennym życiu mieszkańców i samym wybuchu powstania.

Fakty TVN w związku z rocznicą będą miały dedykowaną obchodom oprawę. Relacje i wywiady reporterów Faktów znajdą się także na antenach TVN24 i TVN24 BiS. Natomiast w ramach portalu tvn24.pl powstała specjalna strona poświęcona powstaniu. Internauci znajdą tam ponad 40 artykułów. Dzień po dniu opisana jest walka mieszkańców getta. To relacje świadków, uczestników, cytaty z dokumentów czy wspomnień.

Żydowskie pochodzenie twórców Warner

W dniu rocznicy, 19 kwietnia, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się także premiera wystawy „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”. Wystawę otwierać będzie specjalny film produkcji TVN24, który jest wprowadzeniem do historii getta warszawskiego.

W Muzeum znajduje się także galeria „Dziedzictwo” poświęcona kulturowemu dorobkowi polskich Żydów, którzy mieli wpływ na losy świata. Z okazji 100-lecia studia Warner Brothers, 17 kwietnia otwarta zostanie nowa część wystawy, która przedstawiać będzie losy i sylwetki braci Warner – Alberta, Sama, Jacka i Harry’ego, emigrantów z Polski pochodzenia żydowskiego, którzy stworzyli słynną wytwórnię filmową Warner Brothers.