Oszczędności w Czeskiej Telewizji. Publiczny nadawca sprzedaje prawa do Mundialu w Katarze

  • Telewizja
Autor: rafs

Publiczna Czeska Telewizja kontynuuje oszczędności. Spółka podjęła decyzję o sprzedaży sublicencji na pokazywanie spotkań Mistrzostw Świata w Katarze prywatnemu nadawcy – TV Nova.

W maju 2022 roku czeski publiczny nadawca ogłosił, że podejmuje decyzję w sprawie cięć finansowych. Mają one wynosić miliard koron (ok. 193 milionów złotych). Ceska Televize chce pozyskać oszczędności m.in. w wyniku sprzedaży praw praw do transmisji Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Katarze nadawcy komercyjnemu, TV Nova.

CT Sport było wyjątkowym nadawcą publicznym w skali europejskiej. Zakres naszych praw był bogaty, jednakże ceny praw transmisyjnych w ostatniej dekadzie diametralnie wzrosły i nadal rosną, zwłaszcza zagranicą, gdzie popędza to inflacja. Pozostaje nam więc nic innego, jak częściowe ograniczenie praw. W przypadku mistrzostw w Katarze warunki pozwoliły na formę sublicencji i wspólnie doszliśmy do porozumienia z grupą Novamówi dyrektor generalny Czeskiej Telewizji Petr Dvorak.

CT ma w planach nadanie 46 spotkań, w tym 32 ekskluzywnie i 14 jednocześnie z Novą. 18 transmisji na wyłączność pokaże TV Nova.

Naszym celem jest nieustannie poszerzać naszą bogatą ofertę sportową, a to się udało za sprawą pozyskania praw do mistrzostw świata. Z Ligi Mistrzów UEFA oferujemy produkt premium o globalnym zasięgu. Spotkania mistrzostw świata przeżywa cały świat – jest to perła w koronie sportu, duma narodowa, wspólna radość z wygranej i smutek z przegranej. Stąd się cieszymy na nową, wyjątkową współpracę z kolegami z Czeskiej Telewizji z tego światowego wydarzeniapowiedziała dyrektorka generalna grupy Nova Klára Brachtlová

Z niecierpliwością czekamy na przełom listopada i grudnia, żeby móc przekazać widzom transmisję z najchętniej oglądanego turnieju. W redakcji sportowej mamy profesjonalistów z bogatym doświadczeniem z tych największych wydarzeń sportowych. Przygotujemy fanom dobry program towarzyszący i sprawimy, by mistrzostwa świata pozostawiły fanom niezapomniane przeżycia mówi Dušan Mendel, dyrektor redakcji sportowej Nova.

Nadawcy wspólnie transmitować będą mecz otwarcia, półfinały, mecz o 3. miejsce i finał turnieju. Ponadto każdy z nich nada ekskluzywnie 8 spotkań z ostatniej kolejki grupowej, cztery mecze 1/8 finału, a także 4 ćwierćfinały. To pierwszy turniej w historii Czech, który nie zostanie pokazany w całości w CzT.

Przykro mi, że nie możemy zaoferować mistrzostw świata w pełnej formie dla naszych widzów, do czego przyzwyczaili się w Czeskiej Telewizji. To topowe wydarzenie sportowe, na które długo czekaliśmy. Cena praw jest jednak tak wysoka, że sprzedaż jej części w obecnej sytuacji jest niezbędnym krokiem. Mimo tego wierzę, że widzowie będą mogli w pełni cieszyć się programem sportowym i niczego u nas nie przegapiąmówi dyrektor wykonawczy ČT sport Jiří Ponikelský

Kto pokaże Mundial w Katarze w Polsce?

Telewizja Polska będzie wyłącznym nadawcą mistrzostw świata w piłce nożnej Katar 2022 w Polsce. Nadawca planuje pokazać wszystkie 64 spotkania, również w jakości 4K. W ofercie TVP znajdą się formaty związane z MŚ w Piłce Nożnej, m.in. „Droga do Kataru”, „Mundialowy Wieczór”, czy „Dzień na Mundialu”.

Kibice będą mieli bardzo szybki dostęp do powtórek meczowych w wyszukiwarce Google, również podczas meczów na żywo. Każdy z 64 meczów mistrzostw świata będzie miał dostępny skrót w Google OneBox.

Polska zagra podczas mistrzostw świata w grupie C. Pierwszy mecz z reprezentacją Meksyku odbędzie się we wtorek, 22 listopada o godzinie 17:00.