Pierwsza Noc Promsów w Radiowej Dwójce

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: rafs

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w piątek, 15 lipca, na transmisję pierwszego wieczoru Promsów z Royal Albert Hall. Tegoroczną odsłonę koncertów promenadowych zainauguruje „Requiem” Giuseppe Verdiego – w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej BBC i solistów.

The Proms to cykl koncertów muzyki klasycznej zorganizowany po raz pierwszy w 1895 roku. Od 1927, z krótką przerwą, wydarzenie to realizowane jest przez BBC – obecnie główny nurt festiwalowych koncertów toczy się w londyńskiej Royal Albert Hall, ale Promsy obecne są także w innych miejscach i miastach, m.in.: Belfaście, Birmingham, Bristolu, Cardiff, Glasgow, Liverpoolu.

Swą popularność Promsy zawdzięczają nie tylko bogatej i różnorodnej ofercie programowej, ale także obecności najciekawszych „twarzy” światowej muzyki i zamiłowaniu Brytyjczyków do muzyki poważnej oraz  ich umiejętności celebrowania wydarzeń artystycznych. Koncerty promenadowe są niezwykle popularne także wśród osób, które na co dzień nie słuchają muzyki poważnej – The Proms był pierwszym festiwalem na świecie przeznaczonym dla wszystkich, bez względu na status społeczny czy materialny. Masowość imprezy (duża liczba uczestników, transmisje radiowe i telewizyjne) łączy się z dbałością o najwyższy poziom artystyczny. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się widowiskowy finał cyklu – znany jako „The Last Night of the Proms”.

Pierwsza noc i Giuseppe Verdi

Podczas wieczoru inaugurującego tegoroczną odsłonę Promsów zabrzmi „Messa da Requiem” Giuseppe Verdiego – dzieło skomponowane dla uczczenia pamięci Alessandro Manzoniego – wielkiego poety i patrioty włoskiego. Premiera odbyła się 22 maja 1874 roku w Kościele św. Marka w Mediolanie. Następnie utwór wykonano w tamtejszej La Scali. Wybór tego utworu wraz z towarzyszącym mu przesłaniem na otwarcie Festiwalu, to zarazem niewątpliwe znak czasów, w których żyjemy.

W Royal Albert Hall mszę żałobną Verdiego wykonają Chór i Orkiestra Symfoniczna BBC pod dyr. Sakari Oramo. Soliści: Masabane Cecilia Rangwanasha – sopran, Jennifer Jennifer Johnston – mezzosopran, Freddie De Tommaso – tenor, Kihwan Sim – bass-baryton.

Podczas tegorocznych Promsów odbędą się 84. koncerty. Do repertuaru wydarzenia powrócą też prezentacje  międzynarodowych orkiestr, w tym nowo utworzonej Ukraińskiej Orkiestry Wolności. Festiwal wpisano w obchody stulecia BBC.

Początek inauguracyjnego wieczoru o godzinie 20:30.