Polska kończy walkę o baraże do MŚ, szlagier w ostatniej kolejce grupy B, hit w ostatniej kolejce grupy G

  • Sportlight
Autor: rafs

W tym Sportlighcie ostatnia seria gier eliminacji do mistrzostw świata – Polska walczy o zapewnienie sobie awansu do barażów, a Hiszpania ze Szwecją i Holandia z Norwegią o bezpośredni awans do Kataru.

Piłka nożna, Eliminacje mistrzostw świata Katar 2022, mecz 9. kolejki grupy I Andora vs. Polska (piątek, 20:35 w TVP1, TVP Sport i Polsacie Sport Premium 1) i mecz. 10. kolejki grupy I Polska vs. Węgry (poniedziałek, 20:35 w TVP1, TVP Sport i Polsacie Sport Premium 1)

fot. PZPN

Kończą się eliminacje mistrzostw świata w Katarze. Polska wciąż ma szanse na to, by dostać się do Kataru bez barażu, ale tutaj byłyby potrzebne duże potknięcia Anglii. Podopieczni Paulo Sousy muszą dać z siebie wszystko w obu grach. Pierwszy mecz to będzie bardziej formalność. Starcie z reprezentacją Andory będzie dziewiątą potyczką w tych eliminacjach. To będzie dobra okazja do debiutu Matty’ego Casha. Piłkarz Aston Villi otrzymał polskie obywatelstwo i będzie mógł podczas tego zgrupowania zagrać w biało-czerwonych barwach.Andora zagraża, że będzie próbowała Polsce spłatać figla. Jednak powszechnie wiadomo, że to Polska jest faworytem tego spotkania i raczej powinna nawet z czystym kontem wywieźć 3 pkt.

W finale eliminacji na Stadionie Narodowym im. Kazimierza Górskiego Polska zagra z Węgrami. Z nimi rozpoczynali i kończą eliminacje. W starciu w Budapeszcie, które otwierało kampanię zremisowali z nimi 3:3. Był to bardzo zacięty mecz z niesamowitą wymianą ciosów. Szczególne wrażenie zrobił powrót Polski w 2 minuty ze stanu 0:2 do 2:2. Jednak w obecnym stanie eliminacji to Polska jest faworytem meczu i problemów być nie powinno. Węgrzy nie zagrają na MŚ, a Polacy mają szanse. Jeżeli będą drudzy w grupie, w marcu zagrają turniej barażowy o bilet do Kataru. W razie wygranej w półfinale zagrają parę dni później finał, który zdecyduje o awansie.

Piłka nożna, Eliminacje mistrzostw świata Katar 2022, mecz 8. kolejki grupy B Hiszpania vs. Szwecja (niedziela, 20:35 w Polsacie Sport)

fot. YouTube Selección Española de Fútbol (SeFutbol)

Hit w ostatniej kolejce eliminacji w grupie B. Mecz, który zadecyduje o awansie jednej z tych drużyn. Hiszpania i Szwecja szły łeb w łeb w tej kampanii. Szwecja wygrała 6 spotkań, a Hiszpania 5. Mecz numer 10 będzie decydujący. Jeżeli wygra Hiszpania, to ona awansuje na pierwsze miejsce i wywalczy bilety do Kataru. Jeżeli wygra Szwecja, to wygra te eliminacje z przewagą 5 pkt nad Hiszpanią. Stawka meczu jest wielka.

Podopieczni Luisa Enrique będą chcieli uniknąć barażu, dlatego też na ten mecz poświęci ten trener największe zasoby, jakie posiada. Szwedzi muszą walczyć o uzyskanie korzystnego wyniku. Dla nich korzystna jest wygrana albo remis. Remis daje przewagę 3 pkt nad Hiszpanią. Tej z kolei awans do Kataru daje tylko zwycięstwo. Remis zrzuca ich do baraży, w których finale może spotkać się z Polską, jeżeli tak zdecyduje losowanie (rozstawiona drużyna gra z nierozstawioną w półfinale, Polska i Hiszpania są na ten moment rozstawione. W barażu zagra 10 drużyn z grup eliminacyjnych i 2 z rankingu Ligi Narodów – przyp. rafs).

Piłka nożna, Eliminacje mistrzostw świata Katar 2022, mecz 10. kolejki grupy G Holandia vs. Norwegia (wtorek, 20:35 w Polsacie Sport)

fot. YouTube KNVB

Decydujący mecz w grupie G. Holandia gra z Norwegią w Amsterdamie. Ten mecz zdecyduje o pierwszym miejscu w grupie G. Holandia wygrała 7 spotkań w kampanii, Norwegia 6. Norwegia będzie osłabiona, bo nie będzie w składzie Erlinga Haalanda, który leczy kontuzję. Tylko wygrana da bezpośredni awans Norwegom na pierwsze mistrzostwa świata po 24 latach przerwy. Holandii awans daje wygrana albo remis. Jest ona w lepszym położeniu, bo może nawet grać na 0:0. W takim układzie i tak oni awansują, a Norwegia zagra w barażach. Ta druga reprezentacja musi wykazać się ogromną determinacją, żeby awansować. W ich meczu w Oslo podzielili się punktami, remisując 1:1. Teraz dla nich ważne są 3 pkt. A Holandia, która jest w lepszej sytuacji, nie będzie chciała im oddać kompletu punktów w ostatniej serii gier. Ten awans musi być Holandii. Wtedy po 8 latach przerwy ponownie zameldują się na mistrzostwach świata.